Docieplanie dachów — o czym mowa w praktyce?

Dach to jeden z najważniejszych elementów każdego domu i budynku. Nie pełni jedynie funkcji ochronnej i dekoracyjnej, spełnia wiele ważnych funkcji. Dlaczego tak ważny jest odpowiedni projekt dachu i czy naprawdę ocieplanie dachu jest niezbędnym zabiegiem?

Dlaczego warto docieplać dachy?

Każdy dach pełni wiele funkcji. Jedną z najważniejszych jest oczywiście ochrona budynku przed opadami deszczu, śniegu i przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. To nie jest jedyne, przed czym dach chroni budynek. Każdy dach pełni bardzo ważną funkcję w ogrzewaniu domu. Ciepłe powietrze zgodnie z zasadami fizyki jest lżejsze od zimnego, więc unosi się w górę. Jeśli dach nie jest ocieplony, ciepło wygenerowane wewnątrz budynku prześlizguje się przez niego na zewnątrz. To z kolei prowadzi do strat ciepła, niższej temperatury we wnętrzu domu i wymaga wyższych nakładów finansowych na ogrzewanie.  Docieplanie dachów w Ostrowie Wielkopolskim i w innych miastach staje się energooszczędnym trendem w budownictwie.

Na czym polega docieplanie dachów?

Docieplanie dachu to zabieg, który polega na izolacji dachu wybranym materiałem. Ocieplić dach można przy pomocy wełny mineralnej, pianki poliuretanowej i styropianu. Wybór materiału zależy od typu dachu i oczekiwanych rezultatów, więc warto skonsultować się z fachowcem i wybrać najlepsze połączenie dla danego budynku. Ocieplanie dachu płaskiego wygląda inaczej niż ocieplanie dachu spadzistego, czy poddasza nieużytkowego. Konieczne jest dobranie odpowiedniej grubości warstwy, a także dokładne dopasowanie ocieplenia do powierzchni dachu. Wszelkie nierówności mogą się skończyć dalszą utratą ciepła w budynku.

Co jeszcze warto wiedzieć o docieplaniu dachów?

Ocieplanie dachów niesie za sobą korzyści nie tylko zimą, przy utrzymywaniu wyższej temperatury wewnątrz budynku. Opłaca się także latem, kiedy warstwa izolacyjna pomaga utrzymać chłodniejszą temperaturę wewnątrz pomieszczeń. Koszt ocieplenia budynku i docieplenia dachu szybko się zwraca w rachunkach za ogrzewanie i klimatyzację.

Podobne artykuły

Komentarze

Popularne artykuły