Jak odpowietrzyć grzejnik?

Warto na początku sezonu grzewczego sprawdzić, w jakim stanie są grzejniki i wyregulować ciśnienie w instalacji centralnego ogrzewania. Takie działania są ważne w każdym domu. Dzięki nim unikniemy sytuacji, w której mimo przekręcenia pokrętła termostatu na najwyższy poziom, zapowietrzony kaloryfer nie będzie właściwie funkcjonował. W jaki sposób odpowietrzyć grzejnik w zależności od tego, z jakiego materiału jest zbudowany? Podpowiadamy.

Dlaczego grzejniki się zapowietrzają i jak odpowietrzyć grzejnik?

Warto wiedzieć, jak rozpoznać zapowietrzony grzejnik. Zazwyczaj jest on zimny lub ciepło rozchodzi się w nim nierównomiernie. Czasami mogą wydobywać się z niego dziwne odgłosy bulgotania lub szumy. Przyczyną zapowietrzenia bardzo często jest nieprawidłowe napełnienie instalacji centralnego ogrzewania wodą. Dlatego warto używać specjalnych odpowietrzników, dzięki którym do obiegu nie dostanie się niechciane powietrze. Czasami jednak przedostaje się ono do kaloryferów razem z wodą w postaci mikropęcherzy, które tworzą się wskutek nieszczelności instalacji, a więc zaworów czy pomp, ale i przez ścianki rur z tworzyw sztucznych. W pewnych sytuacjach to naturalne reakcje chemiczne zachodzące w wodzie są przyczyną zapowietrzenia kaloryfera i jest to naturalne zjawisko.

Kaloryfer żeliwny – odpowietrzanie grzejnika żeberkowego

Odpowietrzanie grzejnika żeliwnego wymaga przygotowania kilku przedmiotów i niezbędnych narzędzi. Potrzebna nam będzie miska, ścierka i ręczny klucz. Pod kaloryfer należy postawić miskę i przekręcić termostat lub zawór zasilający. Następnie, korzystając z klucza, delikatnie odkręcić śrubunek. Znajduje się on zazwyczaj na rurce, która zlokalizowana jest w górnej części elementu i doprowadza ciepło do grzejnika. Powinniśmy wówczas usłyszeć charakterystyczny dźwięk przypominający ten, gdy odkręcamy napój gazowany. Kiedy zauważymy wyciekająca wodę, musimy ponownie dokręcić śrubunek. Żeby odpowietrzyć grzejnik żeliwny, nie trzeba więc rezerwować sobie zbyt wiele czasu.

Grzejnik aluminiowy – jak odpowietrzyć?

Żeby odpowietrzyć kaloryfer aluminiowy, należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę czy został w nim zamontowany odpowietrznik, czy też nie. Jeżeli nie, wówczas instrukcja jest taka sama jak w przypadku modelu żeliwnego. Należy podłożyć szmatkę lub miskę i przekręcić termostat oraz zawór odpowietrzający, a następnie delikatnie odkręcić śrubunek aż do momentu, kiedy z rury zacznie lecieć woda. 

 

Grzejnik z odpowietrznikiem z kolei wymaga przekręcenia termostatu na pozycję 0, a następnie zaworu grzejnika do pozycji w dół. W większości przypadków czynność taką można wykonać ręcznie, jednak czasem konieczne będzie użycie kombinerek. Pod zaworem warto umieścić naczynie, a następnie używając specjalnego kluczyka do odpowietrzania przekręcić śrubę. Kiedy usłyszymy syk i zauważymy pęcherzyki powietrza, a z zaworka zacznie lecieć woda, wówczas możemy z powrotem szczelnie zakręcić śrubkę odpowietrznika.

Odpowietrzanie grzejnika aluminiowego

Nowoczesne grzejniki wykonane z aluminium są lekkie, szybko się nagrzewają i są odporne na korozję, dlatego wybierane są zarówno właścicieli mieszkań, jak i domów jednorodzinnych ogrzewanych kotłami. Zabierając się do odpowietrzania kaloryferów aluminiowych, trzeba przygotować sobie miskę, śrubokręt lub specjalny kluczyk w zależności zaworu grzejnikowego. Żeby usunąć powietrze w całej instalacji, trzeba wziąć śrubokręt lub specjalny klucz i wykonać niepełny obrót, tak, aby otwór był skierowany na dół. Objawem zapowietrzenia jest charakterystyczny syk, który oznacza, że udało nam się usunąć powietrze. Kiedy z otworu wylotowego zacznie lecieć woda, wówczas należy go dokręcić.

Jak odpowietrzyć kaloryfer płytowy i łazienkowy? Zawór ręczny i automatyczny.

Odpowietrzanie grzejnika płytowego wygląda tak samo, jak aluminiowego. Dlatego, żeby pozbyć się powietrza znajdującego się wewnątrz elementów instalacji tego typu, należy postępować zgodnie z powyższą instrukcją. Dla wielu osób problemem jest jednak odpowietrzanie grzejnika łazienkowego. Tutaj postępowanie zależy od tego, jakie w danym modelu zostały zastosowane rodzaje zaworów odpowietrzających.

W przypadku grzejnika łazienkowego wyposażonego w zawory automatyczne, nazywane też pływakowymi, zazwyczaj odpowietrzanie kaloryfera odbywa się samoczynnie. Powietrze znajdujące się wewnątrz wypuszczane jest automatycznie przez zastosowanie odpowiednich elementów instalacji. Jeśli jednak chcemy przystąpić do usunięcia powietrza z grzejnika z zaworem ręcznym, wówczas możemy sięgnąć po dowolne narzędzia, takie jak klucze płaskie czy śrubokręty, nie mogą być one jednak zbyt duże. Grzejniki są zapowietrzone, gdy w instalacji grzewczej dopływ wody ma kontakt z powietrzem. Żeby usunąć ją z grzejnika, należy zakręcić zawór i odkręcić śrubunek na rurze. Ważne jest tutaj też ustawienie otworu wylotowego odpowietrznika w odpowiedniej pozycji i zakręcenie śrubunku, gdy tylko na rurce pojawi się wypływająca woda.

 

Podobne artykuły

Komentarze

Popularne artykuły