Lemiesze do łyżki koparki – czym są i do czego służą?

Lemiesze do łyżki koparki, są najbardziej podatne na zniszczenie i uszkodzenia. Przyjmują pierwsze uderzenia podczas kontaktu łyżki z podłożem. Pomimo tego są również nierzadko lekceważącym roboczym elementem, chociaż to właśnie lemiesze używane do koparek stanowią o wysokiej jakości oraz wydajności wykonywanej pracy. Czym jest lemiesz do łyżki koparki i jaką spełnią rolę? Na to pytanie, postaramy się udzielić odpowiedzi w poniższym artykule.

Lemiesz do łyżki koparki – charakterystyka

Lemiesz do łyżki, jest tą częścią korpusu, która znajduje się na dole, a jej zadanie to poziome odcięcie skiby od gleby, celem przekazania jej na odkładnicę. Lemiesze do łyżki, złożone są z dziobu, grzbietu oraz ostrza. Dziób może podlegać wymianie w modelach dzielonych lemieszy. Dzioby wzmacniane są czasami dłutem albo polowymi ściankami.

Produkcja lemieszy oraz ich rodzaje

Lemiesze produkowane są poprzez kłucie ich w stali albo wykonanie stalowego odlewu. Lemiesz do łyżki może zostać wykonany ze stali pancernej albo stali węglowo-manganowej. Urządzenia tego typu utwardza się na szerokości ok. 3-4 centymetrów i na grubości nie mniejszej, aniżeli 3 mm. Wyróżnić można cztery typy lemieszy: ze ścianką polową, z dłutem, trapezowy oraz dziobowy.

Lemiesze do koparek – jak powinna wyglądać wymiana?

Nie ma niestety opcji, aby w jakiś specjalny sposób dbać o lemiesze. Ich rolą jest przebijanie się poprzez grunt i to one są czołem łyżek, chroniąc je przed uszkodzeniami. Jedyne rozwiązanie to ochronne lemiesze, które stosuje się w upadku, gdy fabryczne lemiesze wspawano w konstrukcję łyżek.

Sporą zaletą będzie przypadek, gdy lemiesze montowane są przy pomocy śrub. Wymiana w takiej sytuacji przestaje już być problematyczna.

Należy mieć na względzie, iż każdorazowe mocowanie nowego lemiesza, powinno być wykonane z użyciem nowych nakrętek oraz śrub. Dzięki temu zabezpieczymy łącze przed przypadkowym poluzowaniem albo zerwaniem.

Lemiesze do koparek – gdzie je można zamówić?

Zapoznając się z różnymi ofertami, warto będzie poświęcić nieco czasu również dostawcy. Ważne jest, aby było to przedsiębiorstwo mające doświadczenie i cieszące się dobrą opinią. O jakości danego dostawy świadczyć może ilość partnerów, z którymi firma prowadzi na co dzień czynną współpracę.

Należy także zwracać uwagę, czy dostawca uwzględnia indywidualne dostosowanie produktu do potrzeb klienta, między innymi dzięki uwzględnieniu wymogów technicznych wybranej maszyny.

Podobne artykuły

Komentarze

Popularne artykuły