Lemiesze do łyżki koparki, są najbardziej podatne na zniszczenie i uszkodzenia. Przyjmują pierwsze uderzenia podczas kontaktu łyżki z podłożem. Pomimo tego są również nierzadko lekceważącym roboczym elementem, chociaż to właśnie lemiesze używane do koparek stanowią o wysokiej jakości oraz wydajności wykonywanej pracy. Czym jest lemiesz do łyżki koparki i jaką spełnią rolę? Na to pytanie, postaramy się udzielić odpowiedzi w poniższym artykule.
Lemiesz do łyżki koparki – charakterystyka
Lemiesz do łyżki, jest tą częścią korpusu, która znajduje się na dole, a jej zadanie to poziome odcięcie skiby od gleby, celem przekazania jej na odkładnicę. Lemiesze do łyżki, złożone są z dziobu, grzbietu oraz ostrza. Dziób może podlegać wymianie w modelach dzielonych lemieszy. Dzioby wzmacniane są czasami dłutem albo polowymi ściankami.
Produkcja lemieszy oraz ich rodzaje
Lemiesze produkowane są poprzez kłucie ich w stali albo wykonanie stalowego odlewu. Lemiesz do łyżki może zostać wykonany ze stali pancernej albo stali węglowo-manganowej. Urządzenia tego typu utwardza się na szerokości ok. 3-4 centymetrów i na grubości nie mniejszej, aniżeli 3 mm. Wyróżnić można cztery typy lemieszy: ze ścianką polową, z dłutem, trapezowy oraz dziobowy.
Lemiesze do koparek – jak powinna wyglądać wymiana?
Nie ma niestety opcji, aby w jakiś specjalny sposób dbać o lemiesze. Ich rolą jest przebijanie się poprzez grunt i to one są czołem łyżek, chroniąc je przed uszkodzeniami. Jedyne rozwiązanie to ochronne lemiesze, które stosuje się w upadku, gdy fabryczne lemiesze wspawano w konstrukcję łyżek.
Sporą zaletą będzie przypadek, gdy lemiesze montowane są przy pomocy śrub. Wymiana w takiej sytuacji przestaje już być problematyczna.
Należy mieć na względzie, iż każdorazowe mocowanie nowego lemiesza, powinno być wykonane z użyciem nowych nakrętek oraz śrub. Dzięki temu zabezpieczymy łącze przed przypadkowym poluzowaniem albo zerwaniem.
Lemiesze do koparek – gdzie je można zamówić?
Zapoznając się z różnymi ofertami, warto będzie poświęcić nieco czasu również dostawcy. Ważne jest, aby było to przedsiębiorstwo mające doświadczenie i cieszące się dobrą opinią. O jakości danego dostawy świadczyć może ilość partnerów, z którymi firma prowadzi na co dzień czynną współpracę.
Należy także zwracać uwagę, czy dostawca uwzględnia indywidualne dostosowanie produktu do potrzeb klienta, między innymi dzięki uwzględnieniu wymogów technicznych wybranej maszyny.