Cięcie laserem to metoda stosowana w wielu gałęziach przemysłu. Laser światłowodowy pozwala na szybką i dokładną obróbkę różnego rodzaju materiałów. Jest trwały, precyzyjny i energooszczędny. Dzięki swojej budowie i właściwościach stosowany jest również do wycinania niestandardowych kształtów. Jak dokładnie działa laser fiber i jakie ma właściwości?
Co to jest laser światłowodowy?
Laser fiber to rodzaj lasera zbudowanego ze światłowodu wzmocnionego pierwiastkami ziem rzadkich. Wykorzystywany jest do cięcia na gorąco. Stosuje się go m.in. do cięcia profili, rur i blach z materiałów takich jak: stal nierdzewna, węglowa i aluminium. Stosują go firmy z branży automotive, logistycznej i rolniczej, a także producenci mebli. Maszyny z laserem światłowodowym wyposażone są w lekką i ruchomą głowicę, dlatego mają wiele zastosowań. Dzięki dokładności cięcia do 0,1 mm mogą być wykorzystywane nawet do wycinania bardzo skomplikowanych kształtów wymagających precyzyjnej obróbki.
Jak przebiega cięcie laserem światłowodowym?
Cięcie laserem światłowodowym dzieli się na kilka etapów. Można wyróżnić cięcie wstępne, podczas którego energia światła jest przekazywana do obrabianego materiału i zamienia się w energię cieplną. Pod wpływem tego oddziaływania dochodzi do jego nagrzania i rozpoczynają się reakcje chemiczne prowadzące do zmiany stanu surowca ze stałego na ciekły. Dzięki dużej gęstości strumienia lasera światłowodowego po stopieniu szybko dochodzi do odparowania materiału, a w miejscu działania laserem powstaje otwór. Po zakończeniu czynności materiał pozostawia się do ostygnięcia. Usługi cięcia laserem fiber świadczy np. firma Dajano z Opatówka.
Jakie są zalety lasera fiber?
Laser fiber ma wiele zalet, dzięki którym wyparł z użytkowania lasery gazowe. Wyróżnia go stałość i duża gęstość wiązki, pozwalające na szybkie i bardzo precyzyjne cięcie. Strumień lasera ma dłuższą falę niż laser gazowy, dlatego jest łatwiej absorbowany przez materiały metaliczne. Maszyny wyposażone w laser światłowodowy nie wymagają dużych nakładów na konserwację i odznaczają się długą żywotnością, m.in. dzięki obróbce bezdotykowej i niskiego zużycia głowicy tnącej. Są to urządzenia energooszczędne o wysokiej efektywności konwersji fotoelektrycznej.