Rola elewacji i drzwi w domu jednorodzinnym

Budowa lub remont domu wiąże się z koniecznością podjęcia wielu kluczowych decyzji zakupowych, których skutki możemy odczuwać latami. Jedna z nich dotyczy wyboru elewacji, kolejna natomiast tego, jakie drzwi wejściowe zewnętrzne stanowią najlepsze rozwiązanie. Oba te elementy odpowiadają nie tylko za walory estetyczne, ale też funkcjonalne, w tym m.in. dobrą izolację termiczną. Jaką rolę pełnią elewacja i drzwi w domu jednorodzinnym? Podpowiadamy.

Zewnętrzne drzwi wejściowe — jaka jest ich rola?

Drzwi wejściowe zewnętrzne mają wpływ na wiele czynników, które mogą powodować, że budynek jest bardziej lub mniej komfortowy w użytkowaniu. Jednym z najważniejszych ich parametrów jest współczynnik przenikania ciepła U, który informuje o ich właściwościach termoizolacyjnych. Przepisy regulują jego wartość — może ona wynosić nie więcej niż 1,3 W/m2*K. Jednak im jest niższy, tym lepiej chroni nasze wnętrze przed utratą ciepła, co z kolei bezpośrednio przekłada się na wysokość płaconych przez nas rachunków za ogrzewanie.

Zadaniem wejściowych drzwi zewnętrznych jest też odpowiednia izolacja akustyczna. Jest ona szczególnie istotna, jeżeli mieszkamy w pobliżu ruchliwej ulicy. Ich rolą jest również ochrona wnętrza przed działaniem czynników zewnętrznych. Dlatego też warto wybrać modele pokryte odpowiednimi powłokami lakierniczymi, które przetrwają długie lata.

Zadaniem drzwi zewnętrznych do domu jest również zapewnienie nam bezpieczeństwa. Dlatego też powinny mieć odpowiednią konstrukcję, która zabezpieczy budynek przed włamywaczami. Obecnie na rynku dostępne są modele w sześciu klasach antywłamaniowych RC. Im wyższa klasa, tym lepszy poziom ochrony nam zapewnia. Właściciele domów jednorodzinnych powinni postawić na drzwi wejściowe minimum RC3 lub RC4.

Rola elewacji w domu jednorodzinnym

Elewacja stanowi trwałą i skuteczną warstwę izolacyjną domu jednorodzinnego. Jej wykonanie jest zwieńczeniem prac wykończeniowych fasady budynku i często jest ostatnim punktem prac termoizolacyjnych. Jej zadaniem jest ochrona domu przed zimnem w chłodne dni i nagrzewaniem w upalne dni.

Elewacja jest wykonywana po zakończeniu prac termoizolacyjnych, których zadaniem jest zabezpieczenie domu przed nadmierną utratą ciepła, co bezpośrednio wiąże się z obniżeniem wysokości opłat za ogrzewanie. Do termoizolacji stosuje się zwykle wełnę lub styropian. Sama elewacja może być wykonana przy pomocy tynku, drewna, kamienia, klinkieru, betonu, paneli PCV lub innych tworzyw. Obecnie najczęściej wybierane są tynki cementowo-wapienne. W nowoczesnym budownictwie stosowane są też materiały takie jak drewno czy kamień.

Rolą elewacji jest więc zabezpieczenie termoizolacji, a co za tym idzie całej bryły budynku przed utratą ciepła. Jej zadaniem jest też ochrona domu przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi takimi jak wiatr, deszcz, promienie UV czy brud. Warto więc wybrać materiał odporny na zabrudzenia, który zagwarantuje nam piękny wygląd naszego domu przez cały rok.

Elewacja i drzwi zewnętrzne do domu a estetyka budynku

Zarówno elewacja jak i drzwi zewnętrzne wejściowe powinny być dopasowane do bryły i stylu budynku, a także ich pozostałych elementów takich jak na przykład dach czy stolarka okienna. Obecnie projektanci proponują wykonywanie elewacji w klasycznych barwach bieli i szarości pozbawionych elementów dekoracyjnych lub bardziej ekstrawaganckie rozwiązania, gzie stosowane są lamele, lub kamień, która cechują się dużo bardziej dekoracyjnym stylem.

Elewacja i drzwi do domu powinny być ze sobą spójne. Można je dobrać albo na zasadzie podobieństwa, albo kontrastu. Nowoczesne budynki zazwyczaj wyposażone są w drzwi zewnętrzne utrzymane w minimalistycznym stylu i mocnych, ale neutralnych barwach, na przykład czerni lub granatu, które zestawione z białą lub jasnoszarą elewacją i antracytowym dachem prezentują się niezwykle elegancko. Z kolei amatorzy klasyki, którzy zdecydowali się na zdobienia elewacji, często dobierają do niej również podobne skrzydła, na przykład frezowane. Drzwi zewnętrzne i elewacja mają więc ogromny wpływ na wygląd całej bryły budynku i jego postrzeganie przez osoby z zewnątrz.

Podobne artykuły

Komentarze

Popularne artykuły