Wszystko, co musisz wiedzieć o pompach ciepła

Wraz z rosnącymi cenami surowców energetycznych oraz rachunków za ogrzewanie, coraz więcej osób szuka sposobu na ich obniżenie. Jednym z nich jest inwestycja w pompę ciepła, która zapewnia bardzo niskie koszty ogrzewania naszych domów. Zanim podejmiemy decyzję o jej zakupie i montażu, poznajmy ten produkt nieco bliżej.

Co to jest pompa ciepła?

Jest to ekologiczne urządzenie, które pobiera energię cieplną z powietrza, wody lub gruntu a następnie, przy udziale prądu, zamienia ją w energię służącą do ogrzewania nieruchomości (a także wody) lub jej chłodzenia latem. Pompa ciepła zapewnia niskie koszty ogrzewania a do tego jest w stanie działać kilkadziesiąt lat. Pamiętajmy, że urządzenie to wykorzystuje energię odnawialną!

Ciepło uzyskane bez spalania węgla, nie tylko jest ekologicznym rozwiązaniem, ale i przynosi oszczędności. Do montażu pompy warto wybrać profesjonalną firmę, z wieloletnim doświadczeniem na rynku, jak Esoleo pod adresem www.esoleo.pl. Ponieważ pompa do działania potrzebuje prądu, warto też rozważyć montaż fotowoltaiki, aby jeszcze bardziej ograniczyć koszty utrzymania domu.

Z jakich elementów składa się pompa ciepła?

Na pompę ciepła składają się trzy części. Pierwszą z nich jest źródło dolne, czyli medium, z którego odbierane jest ciepło. Może nim być grunt, powietrze lub woda. Kolejnym elementem jest pompa, która pobiera ciepło i przekształca je w taką postać, którą będzie można wykorzystać w domu do jego ogrzania (lub schłodzenia).

Ostatnim elementem jest źródło górne, którym jest instalacja grzewcza w gospodarstwie domowym. Mogą to być tradycyjne kaloryfery, chociaż najczęściej jest to ogrzewanie podłogowe lub sufitowe. Ogólnie więc do działania pompy potrzebne są: źródło, z którego pozyskiwana jest energia, urządzenie, które ją przetwarza oraz system grzewczy w domu, do którego trafia ciepło.

Jak działa pompa ciepła?

To, jak działają pompy ciepła, najlepiej opisują prawa termodynamiki dotyczące przemiany cieczy w parę wodną – i odwrotnie. W pompie ciepła znajduje się czynnik chłodzący, który odpowiada za wspomniane przemiany. Energia z otoczenia trafia do czynnika (tzw. parownik), powodując jego odparowanie. Powstała para trafia do sprężarki, gdzie czynnik podgrzewa się, pobierając ciepło z otoczenia.

To właśnie ten gaz trafia do sprężarki (dzięki zasilaniu prądem), a jego ciepło służy do ogrzania pomieszczeń. Następnie, gorący czynnik skrapla się w skraplaczu, na skutek oddawania ciepła. Następnie powraca on do zaworu rozprężnego, gdzie ciśnienie z większego zamienia się na mniejsze. W tym momencie czynnik chłodniczy znów staje się ciekły i gotowy do powtórzenia cyklu.

Rodzaje pomp ciepła

Dokładne działanie pompy ciepła uzależnione jest od jej rodzaju. Ogólnie wyróżniamy 3 podstawowe pompy, które różnią się medium, z którego pobierają energię. Są to:

  • powietrzne pompy ciepła – energia pozyskiwana jest z powietrza; jego przepływ odbywa się przez wymiennik ciepła, co zapewnia zasilany prądem wentylator,

  • gruntowa pompa ciepła – ciepło pozyskiwane jest z gruntu; jest to najdroższy i najbardziej wydajny system,

  • wodna pompa ciepła – przypomina gruntową, jednak źródłem ciepła jest woda (rzeka, jezioro, wody gruntowe).

Oprócz wspomnianych pomp znajdziemy też ich różne połączenia, jak pompa powietrze-powietrze (przekazują ciepło np. do klimatyzacji), powietrze-woda (oddająca ciepło do instalacji grzewczej w budynku).

Jak ocenić skuteczność pompy ciepła?

Skuteczność pompy ciepła możemy ocenić na podstawie 3 współczynników. Pierwszym z nich jest COP, który oznacza stosunek ciepła dostarczonego przez pompę do ilości energii elektrycznej zużytej w tym procesie przez pompę. Im wyższa jest wartość COP, tym więcej ciepła wytworzy pompa, przy zużyciu tej samej ilości dostarczonego prądu.

Kolejny współczynnik to SCOP, który oznacza ilość wyprodukowanej energii w sezonie grzewczym w stosunku do energii elektrycznej pobranej przez pompę ciepła. Ostatni współczynnik SPF określa natomiast realną (a nie szacunkową) wartość zużytego prądu oraz ilość wytworzonego i dostarczonego ciepła do budynku.

Podobne artykuły

Komentarze

Popularne artykuły