Zawory grzejnikowe: klucz do efektywnego ogrzewania

Na sprawnie działającą instalację grzewczą składa się wiele elementów. Mowa tutaj nie tylko o tych głównych jak np. piece kondensacyjne, ale także tych mniejszych jak np. zawory grzejnikowe. To właśnie tym ostatnim poświęcony zostanie poniższy tekst. Wspólnie przyjrzymy się funkcjonującym podziałom zaworów grzejnikowych, a także wskażemy jakimi kryteriami się kierować przy wyborze zaworów do domowej instalacji grzewczej.

Zawory grzejnikowe – podział ze względu na sposób obsługi

Jednym z podstawowych podziałów zaworów grzejnikowych jest ten uwzględniający sposób obsługi. Pierwszy rodzaj to zawory grzejnikowe manualne. To zdecydowanie najbardziej powszechny typ. Jak sama nazwa wskazuje, są one sterowane ręcznie, więc domownicy sami muszą ustawić preferowaną temperaturę. Tego rodzaju zawory są najtańszą opcją na rynku, jednak wymagają od użytkowników więcej uwagi i regularnego zmieniania ustawień.

Nieco bardziej zaawansowanym rozwiązaniem są zawory grzejnikowe termostatyczne. Są one wyposażone w termostat, który kontroluje przepływ ciepłej wody przez grzejnik. To dobry sposób na oszczędności przy jednoczesnym utrzymaniu komfortowej temperatury w domu. W tym podziale należy uwzględnić również zawory grzejnikowe odcinające. Służą one do całkowitego odcięcia przepływu ciepłej wody do kaloryfera. Są one najczęściej wykorzystywane podczas naprawy lub wymiany grzejnika.

Zawory grzejnikowe – podział ze względu na konstrukcję

Kolejny podział uwzględnia konstrukcję grzejników. Podstawowy rodzaj to zawory grzejnikowe proste. Są one montowane w linii prostej z rurą doprowadzającą wodę do grzejnika. Inny typ to zawory grzejnikowe kątowe. Ten rodzaj jest montowany pod kątem 90 stopni do rury. Charakteryzują się łatwiejszą obsługą niż zawory proste. Wyróżniamy również zawory grzejnikowe narożne. Jest to specyficzna odmiana zaworów kątowych. Ich przeznaczeniem jest montowanie w narożnikach pomieszczeń.

To jednak nie koniec. Kolejnym typem są zawory grzejnikowe trzydrogowe. Ich zadaniem jest podłączenie dwóch grzejników do jednej rury. Są one wykorzystywane do łączenia kaloryferów z pomieszczeń położonych obok siebie. Rozróżniamy także zawory czterodrogowe. To zaawansowane rozwiązanie pozwala na regulację przepływu wody w dwóch kierunkach. Ostatnim typem są zawory krzyżowe. Ich zadaniem jest podłączyć zasilanie i powrót do kaloryfera w sposób odwrotny.

Czym kierować się przy wyborze zaworu grzejnikowego?

Jak wybierać zawory grzejnikowe? Pierwszym krokiem, który trzeba wykonać jeszcze przed zakupem kaloryfera, jest sprawdzenie metody „wyprowadzenia” instalacji i czy jest możliwość wprowadzenia osobistych modyfikacji. Kolejnym krokiem jest ustalenie, z jakich materiałów stworzona jest instalacja grzewcza. Jest to istotne, ponieważ w zależności od rodzaju materiału potrzebna będzie inna „przejściówka”. Oprócz tego trzeba sprawdzić sposób wyprowadzenia instalacji grzewczej ze ściany lub podłogi.

Na tym jednak kryteria się nie kończą. Bardzo istotne jest również sprawdzenie, z której strony producent zaworu przewidział montaż głowicy termostatycznej. Może być ona zamontowana po stronie zasilania lub powrotu obiegu wody do instalacji. Ostatnią sprawą, którą trzeba rozstrzygnąć, jest odpowiedź na pytanie, czy planujemy zamontować w grzejniku grzałkę elektryczną. To szczególnie istotna sprawa przy podłączeniu dolnym.

Podobne artykuły

Komentarze

Popularne artykuły