Żadna instalacja nie może się obyć bez prawidłowo dobranego filtra. Jednym z jego rodzajów jest filtr do instalacji gazowej. Jest to specjalnie zaprojektowane urządzenie zdolne do wyłapywania bardzo niewielkich zanieczyszczeń i dostosowane do współpracy z każdym rodzajem gazu.
Jak zbudowany jest filtr do instalacji gazowej?
W instalacjach gazowych wykorzystywane są najbardziej drobne rodzaje filtrów. Muszą mieć one zdolność do wyłapywania zanieczyszczeń wielkości nawet 50 mikrometrów. Dzięki temu nie ma ryzyka powstawania spadków ciśnienia oraz problemów z delikatnymi urządzeniami, na przykład pomiarowymi. Dlatego filtr do instalacji gazowej musi mieć odpowiednią budowę.
Zazwyczaj składa się on z siatki filtracyjnej wykonanej ze stali nierdzewnej oraz kołnierza z aluminium. Filtr aluminiowy do gazu przejawia najlepsze zdolności do zatrzymywania zanieczyszczeń. Dzieje się tak również dzięki specjalnemu kołnierzowi. Jego kształt pozwala na dodatkowe zahamowywanie wszelkich drobin mechanicznych i biologiczny. Najlepiej dostosowuje się on do kształtu rurociągu.
Do czego służy filtr aluminiowy do gazu?
W przypadku filtrów stosowanych w instalacjach gazowych, wyróżnić można modele, umożliwiające działanie przy różnych typach gazu. Jest to biogaz, LPG, a także gazy naturalne, które nie powodują procesów korozji. Zdarzają się sytuacje, w których rodzaj filtra trzeba dobierać także pod tym względem.
Efektywność energetyczna jest jednym z ważniejszych parametrów w kontekście przesyłu mediów gazowych. Stosowanie filtrów zapobiega powstawaniu uszkodzeń w obrębie zaworów, pomp czy kotłów, a tym samym również strat energii. Aluminium stosowane na korpusie filtra jest materiałem bardzo wytrzymałym. Z tego powodu filtry do gazu są wykonywane właśnie z niego.
Filtr aluminiowy do gazu, chociaż niewielki, jest bardzo istotny. Jego montaż zapobiega pojawieniu się bardzo kosztownych awarii. Nie może go więc zabraknąć w żadnym układzie rurociągów.