Głowica harwesterowa – czym się charakteryzuje?

Harwestery są wielozadaniowymi maszynami, które wykorzystuje się do prac przy zrębie drewna. Inaczej nazywa się je kombajnami zrębowymi, są to ogromne maszyny, które w ogromnym stopniu odpowiadają za wycinkę drzew w dużych ilościach. Ich działanie określa się na wielozadaniowe ze względu na to, że służą one do ścinania, okrzesywania, manipulacji i przerzynania drewna. Warto również wiedzieć, że w Polsce takich maszyn było bardzo mało ze względu na ich wysoką cenę, jednak w obecnych czasach jest ich coraz więcej, a szczególnie można takich pojazdów spotkać najwięcej w Bieszczadach. Najważniejszym elementem takiego pojazdu jest jego głowica. Służą one do dokładnej obróbki drewna, ich budowa stoi na stabilnej i wytrzymałej ramie. Czym jeszcze wyróżniają się głowice tych ogromnych pojazdów?

Głowica harwesterowa zastosowanie

Głowica harwesterowa to jak już wiadomo, główny element kombajnu zrębowego wykorzystuje się ją do obróbki drewna, przez co jest niezbędnym elementem takiego pojazdu. Budowa takiej głowicy jest niezwykle wytrzymała, a przy tym lekka, dlatego pozwala na szybką ścinkę drzewa oraz okrzesywanie i przerzynkę pnia na określone rozmiary, z których powstają drewniane odcinki o określonych długościach. Przyczepy samozaładowcze w Augustowie to świetne rozwiązanie dla osób, które potrzebują podczas prowadzonej wycinki odpowiedniej przyczepy na drewno. Jako że harwestery umożliwiają szybką wycinkę, to w lesie przyda również się solidna i duża przyczepa, która zmieści ścięte drzewo i zapewni bezpieczny transport w docelowe miejsce. 

Z czego zbudowana jest głowica do kombajnu zrębowego?

Głowica harwesterowa zbudowana jest przede wszystkim z solidnej ramy, do której przyczepia się wiele elementów. Jednym z nich są ruchome noże okrzesujące, które pełnią również rolę chwytaków. Kolejnym elementem takiej głowicy są taśmy, które mają za zadanie przyciągać ścięte drewno, aby mogło zostać ono obrobione przez ostrza zamontowane do ramy głowicy.

Podobne artykuły

Komentarze

Popularne artykuły