Instalacja fotowoltaiczna – czy warto na niej oszczędzać?

Treść poniższego artykułu wskazuje jak dużo jest zmiennych podczas wyliczania kosztorysu dla osoby zainteresowanej montażem paneli fotowoltaicznej. Dodatkowo wyznacza najważniejsze punkty, na których nie należy oszczędzać podczas inwestowania w panele.

Koszt instalacji- od czego zależy?

Na Koszt instalacji paneli fotowoltaicznych składa się:

  • jakość wykorzystanych elementów- jak wszędzie, tak i w tym przypadku, produkty klasy premium są droższe od tych standardowych. Nie jest tajemnicą, że komponenty z dolnej półki mogą się okazać tanie tylko na pozór. Z powodu ich słabej jakości finalnie mogą kosztować znacznie więcej, biorąc pod uwagę koszty wymiany, lub serwisu.
  • lokalizacja instalacji- instalacje montowane na gruncie są droższe od tych na dachu. Jest tak ponieważ te pierwsze wymagają specjalnych stelaży, na których usadowione są komponenty.
  • koszt montażu- konkretne koszty pomiędzy firmami konkurencyjnymi na rynku mogą różnić się między sobą.
  • moc instalacji- im wyższa moc instalacji, tym niższa cena za 1 kWp. Do niedawna standardem była moc w wysokości 5 kWp. Dziś jest to o 1-2 kWp więcej.

Fotowoltaika – elementy, na których nie warto oszczędzać

Nie da się jednoznacznie stwierdzić jaki będzie koszt inwestycji jaką jest fotowoltaika do domu, ponieważ bardzo rzadko klienci mają takie same instalacje, montowane w tym samym czasie, przez te same firmy, oraz na tym samym poziomie jakości. Czynników kształtujących cenę, jest sporo, dlatego też możemy rozpisać na czym na pewno nie należy oszczędzać.

Do najważniejszych należą:

  • panele fotowoltaiczne, które są podstawową instalacji fotowoltaicznej. Materiały, z których zostaną wykonane moduły, są kluczowe dla ich efektywności oraz niezawodności. Najpopularniejszym rozwiązaniem są panele monokrystaliczne, które charakteryzują się najlepszą wydajnością. Wadą tego rozwiązania jest cena.
  • montaż- jeśli chcesz uniknąć awarii i usterek zrezygnuj z taniej ekipy, która nie ma doświadczenia w montowaniu paneli. Ludzie, którzy wykonują swoją pracę, mają ogromny wpływ na funkcjonowanie instalacji fotowoltaicznej. Zapłać specjalistom w swoich fachu.
  • inwerter- inaczej falownik, który zmienia prąd stały na zmienny. Dzięki niemu energię można wykorzystać w domu. To on jest bardziej narażony na usterki, niż panele fotowoltaiczne. Jeśli zaoszczędzisz na jakości tego urządzenia, licz się z tym, że będziesz miał często przerwy w dostawie prądu.

Podsumowanie

Panele fotowoltaiczne to spory wydatek, jednak oszczędzanie na nich nie przyniesie pozytywnych skutków. Jeśli chcesz mieć ciągłość w dostawie prądu, nie oszczędzaj na jej komponentach. Ważnym czynnikiem jakości instalacji jest również to, przez kogo jest realizowany montaż. Obecnie dostępne są dotacje na zakup i montaż paneli fotowoltaicznej. Warto z niego skorzystać, nie rezygnując z jakości sieci fotowoltaicznej pod własnym dachem.

 

Podobne artykuły

Komentarze

Popularne artykuły