Jak pozbyć się skrzypu polnego w ogrodzie?

Skrzyp polny to dość pospolita roślina, która zaliczana jest do chwastów i występuje w wielu ogrodach, łąkach czy na polach. Mimo że ma wiele prozdrowotnych właściwości, ponieważ działa przeciwzapalnie, doskonale wpływa na kondycję skóry włosów i paznokci, a także wspiera tkankę łączną I kości, to przez wiele osób nie jest pożądana w ogrodzie. Niestety ze względu na bardzo długie rozłogi podziemne, jakie kształtuje skrzyp polny, potrafi on przetrwać wiele zabiegów, które mają na celu jego zwalczenia, a także dużą suszę. Mimo to, że ta rozmnaża się nie tylko za pomocą zarodników, ale i rozłogów i jest bardzo odporna, to istnieją pewne sposoby, dzięki którym można z nią skutecznie walczyć. Jej występowania sprzyjają m.in. zastoiska wodne. Jak pozbyć się skrzypu polnego w ogrodzie? Podpowiadamy.

Metoda mechaniczna zwalczania skrzypu polnego, czyli ręczne wyrywanie roślin

Pierwszym sposobem na pozbycie się skrzypu polnego jest ręczne usunięcie tego chwasta. W takim przypadku należy jednak pamiętać, że pozbycie się wyłącznie części nadziemnej nie jest wystarczające do tego, by skutecznie zwalczyć tę roślinę. Ze względu na to, że skrzyp polny ma korzenie, które mogą sięgać nawet 1,5 m w głąb ziemi, trudno jest ją wyplewić. Z tego powodu lepszym sposobem jest mechaniczne wyrywanie skrzypu. 

Najlepiej rozpocząć takie prace wtedy kiedy zauważymy pierwszy okaz na polu czy w ogrodzie. Jeżeli jednak skrzyp się rozrośnie, wówczas musimy liczyć się z tym, że będziemy musieli dość głęboko przekopać ziemię, ponieważ na około 1,5 metra głębokości, aby usunąć rozwinięty system korzeniowy skrzypu. Jeżeli prace takie wykonamy mało starannie i korzenie pozostaną w ziemi, wówczas istnieje duża szansa, że roślina wypuści pędy i przebije się przez poszczególne warstwy ziemi. 

Jak rozpoznać pierwsze pędy skrzypu polnego? Są nagie, pojedyncze i mają czerwony lub jasnobrązowy kolor. Z tego powodu już wczesną wiosną, kiedy zazwyczaj pojawiają się pędy zarodnikowe skrzypu polnego, które rozsiewają zarodniki, warto obserwować swój ogród lub pole i usuwać chwasty, zanim zaczną się rozsiewać i zajmą sporą powierzchnię. Choć ręczne usuwanie pędów i kłączy spędza sen z powiek niektórym osobom, to jest to jedna z metod walki ze skrzypem.

Zakwaszenie gleby, czyli jak zmieniając pH gleby można pozbyć się skrzypu polnego

Warto wiedzieć o tym, że polny jest rośliną wskaźnikową gleb kwaśnych. Warto więc wykorzystać wiedzę o tym, że skrzyp polny jest chwastem wskaźnikowym dla gleb kwaśnych i zdecydować się na podniesienie pH. Ze względu na to, że skrzyp lubi ziemię o kwaśnym odczynie, warto zmienić pH gleby, by pozbyć się tego chwasta. W tym celu możemy użyć wapna lub soli potasowych, które doprowadzą do zwiększenia pH gleby. 

Należy jednak pamiętać o tym, że skrzyp polny jest gatunkiem o zdolnościach asymilacyjnych. Dlatego obojętny odczyn gleby nie zaszkodzi mu, ze względu na to, że gatunek ten tworzy bufor o kwaśnym odczynie w obrębie swojej ryzosfery. Stanowi to duży problem z uwagi na to, iż często występują na polach uprawnych, jest on gatunkiem konkurencyjnym dla roślin uprawnych. Jeżeli zajmie sporą część pola, wówczas będzie z nimi konkurował o dostęp do światła czy przestrzeń aż w końcu będzie utrudniał zbiór plonów.

Zmiana pH gleby poprzez nawożenie powinna odbyć się jesienią oraz wczesną wiosną. Działania takie należy wykonać po uprzednim sprawdzeniu, czy wapnowanie nie zaszkodzi również gatunkom, które chcielibyśmy w takim miejscu posadzić. Jeżeli roślinom takim nie będzie odpowiadało wysokie pH gleby, wówczas powinniśmy wypróbować innych metod na pozbycie się skrzypu polnego.

Jak zwalczyć skrzyp polny? Ściółkowanie i zacienianie

Walczyć ze skrzypem możemy nie tylko poprzez ręczne poprzez usuwanie pędów nadziemnych i podziemnych czy zmianę pH gleby, ale również przez ściółkowanie i zacienianie. Ta pierwsza metoda polega na przykryciu gleby materiałem organicznym lub nieorganicznym, który nie dopuszcza do rozwoju skrzypu, ponieważ blokuje mu światło. Materiałem do ściółkowania może być na przykład wapienny gruz, kora ogrodowa czy agrowłóknina. 

Z kolei zacienianie nazywane też zagłuszaniem skrzypu polega na tym, że na polu uprawnym lub w ogrodzie, w miejscu występowania skrzypu sadzi się rosnące na tykach rośliny, na przykład strączkowe, które również blokują dostęp światła. To sprawi, że tempo, w jakim rośnie skrzyp, znacząco się zmniejszy i chwast ten będzie osłabiony.

Preparaty chwastobójcze na skrzyp polny. Oprysk na skrzyp

Żeby usunąć skrzyp z ogrodu lub uprawy można wykorzystać również środki chwastobójcze dostępne w sklepach ogrodniczych. Stosowanie herbicydów powinno być jednak ostatecznością, ponieważ niektóre preparaty mogą spowodować zniszczenie części istniejących gatunków roślin, a więc zwalczyć nie tylko o skrzyp, ale także inne byliny. Herbicydy zawsze należy wykorzystywać zgodnie z instrukcją. 

Jeżeli nie mamy wiedzy dotyczącej ich stosowania i doboru, powinniśmy skorzystać z pomocy profesjonalistów, a następnie wszelkie działania wykonywać zgodnie z instrukcją obsługi. Pamiętajmy, że tylko niektóre substancje niszczą ten chwast. Wśród związków, które mogą usunąć skrzyp wymienia się mcpa, czyli kwas (4-chloro-2-metylofenoksy) octowy. Mimo że substancja ta jest toksyczna dla skrzypu, to jednak wpływa ona negatywnie również na inne rośliny i jest niezwykle szkodliwa dla pożytecznych zwierząt, takich jak pszczoły czy dżdżownice. Może być to jednak dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają siły, by przekopywać ogród.

Podobne artykuły

Komentarze

Popularne artykuły