Kształt dachu a wysokość komina

Wysoki komin poprawia efektywność energetyczną ogrzewania. Równie ważną rolą długiego przewodu kominowego jest odprowadzanie spalin powstających w wyniku spalania paliwa. Dzięki temu, że komin umieszczony jest wysoko na dachu, gazy są wypuszczane i mieszają się z powietrzem znajdującym się daleko od przechodniów i mieszkańców. O czym trzeba pamiętać podczas ustalania wysokości komina? Z pewnością należy uwzględnić m.in. kształt dachu!

Wpływ kształtu dachu na działanie komina

Współczesne domy pokryte są różnymi dachami. Odmienne kształty, kąty i materiały pokrycia wpływają na właściwości powierzchni dachowej. Najczęściej spotykane są dachy:

  • dwuspadowe,
  • czterospadowe,
  • mansardowe,
  • płaskie,
  • pulpitowe (jednospadowe).

Położenie i wysokość komina zależy nie tylko od kształtu, ale także od kąta nachylenia dachu. W przypadku dachów o małym spadku, nachylonych do 12 stopni, komin musi wystawać co najmniej 60 cm nad najwyższy punkt, czyli kalenicę. W przypadku bardziej stromych dachów wysokość komina ustala się na podstawie rodzaju użytego pokrycia. Przede wszystkim istotna jest palność materiału. Wyższe kominy wyprowadzają dym ponad powierzchnię dachu, dzięki czemu minimalizuje się ryzyko zakłócenia wylotu spalin.

Specjalistyczne sklepy, jak Tanie Kominy z Wałcza mają w swojej ofercie bogatą ofertę modeli kominów różniących się wielkością, wysokością, materiałem i przekrojem. Znajdziesz tam zaawansowane rozwiązania do Twojego domu, które pozwolą Ci skutecznie odprowadzać spaliny i zachować maksimum bezpieczeństwa.

Czy komin powinien wystawać ponad dach?

Teoretycznie, im wyższy komin, tym lepszy ciąg kominowy. Wynika to z różnicy gęstości powietrza znajdującego się w środku budynku i powietrza w okolicy dachu. Z kolei gęstość jest parametrem powiązanym z temperaturą. Dlatego powietrze kieruje się od miejsca ciepłego do chłodnego. Zasady sztuki budowlanej mówią o tym, jaka powinna być minimalna wysokość komina w zależności od umiejscowienia jego wylotu w dachu. Jeśli komin znajduje się nie dalej niż 1,5 m od kalenicy, musi on wystawać co najmniej 30 cm ponad wysokość dachu. Znajdujące się dalej kominy dachowe mogą kończyć się równo z kalenicą. Z kolei kominy zbudowane dalej niż 3 m od kalenicy nie muszą wystawać ponad nią.

Odpowiednia wysokość komina uzależniona jest od wielu czynników, w tym od kształtu dachu. Stosowna długość przewodu wentylacyjnego odpowiada za bezpieczne odprowadzanie spalin z pomieszczeń do otoczenia i ich rozprowadzenie w powietrzu.

Podobne artykuły

Komentarze

Popularne artykuły