Membrany na dach – w jakim celu się je montuje?

Membrany na dach to coraz częściej wykorzystywany materiał podczas budowy domu. Dlaczego jednak są one właściwie wykorzystywane?

Czym dokładnie są membrany na dach?

Zanim zabierzemy się za wyjaśnienia dotyczącego takiego produktu, jak membrana Delta Maxx, wypadałoby najpierw jasno wyjaśnić, czym właściwie jest taki wyrób, ponieważ jest to dość specjalistyczna nazwa. Membrany dachowe, nazywane także często zamiennie foliami wstępnego krycia, to specjalne materiały, które służą głównie do izolowania pokrycia dachowego. Tego typu wyroby są tworzone za specjalnej folii paroprzepuszczalnej, której głównym składnikiem jest specjalny kauczuk, zmodyfikowany bitum oraz specjalistyczna włóknina polipropylenowa. Tworzą one razem trzy spójne warstwy, dzięki którym cała membrana jest w stanie spełniać swoje zadania właściwie. Do niedawna nie były one szeroko wykorzystywane na przykład przy budowie domów, lecz ostatnimi czasy mocno się to zmienia.

Jak i dlaczego wykorzystuje się membrany na dach?

Najważniejszym zadaniem membrany na dach jest stworzenie odpowiedniej izolacji przeciwko wilgoci oraz wodzie. Zadaniem membrany jest zbierania nadprogramowej wody, która zdołał przedostać się poprzez poszycie dachowe, a następnie odprowadzenie jej do rynny, dzięki czemu jesteśmy w stanie pozbyć się jej z dachu. To właśnie dlatego membrana na dach może być bardzo przydatna w przypadku takich wykończeń poszycia, jak na przykład blachodachówka w Nowym Targu. Często również membranę wykorzystuje się w przypadku poszyć, w których to głównym elementem jest drewno. Odpowiednio stworzona membrana jest w stanie osuszać przemoczone deski.

Jak odpowiednio dobrać membrany na dach i na co zwracać uwagę?

Wybierając odpowiednią membranę na dach, warto zwracać uwagę na rodzaj dachu, co pozwoli nam na dobranie odpowiedniego typu membrany. Trzeba również pamiętać o kilku czynnikach, takich jak sama gramatura membrany, jej paroprzepuszczalność, wodoszczelność, a także odporność na promieniowanie UV.

Podobne artykuły

Komentarze

Popularne artykuły