Na czym polega stabilizacja gruntu cementem?

Po co tak właściwie stabilizuje się grunt? Jest to czynność niezbędna do tego, by w danej lokalizacji można było przeprowadzić różnego typu inwestycje, w tym chociażby te związane z budową dróg, ścieżek rowerowych, wałów przeciwpowodziowych i wielu innych. Istnieje wiele metod stosowanych w tym procesie. Jedną z nich jest metoda stabilizowania gruntu z pomocą cementu. Na czym ona polega i kiedy się ją stosuje?

Stabilizowanie powierzchni cementem

Jak przebiega stabilizacja gruntu cementem? W pierwszej kolejności niezbędne jest przygotowanie podłoża i jego wyrównanie. Następnie z pomocą specjalnych urządzeń i maszyn rozsypuje się wcześniej przygotowaną masę, mieszając jednocześnie z gruntem. W ten sposób dochodzi do zagęszczenia przygotowywanej warstwy, a tym samym do stabilizowania gruntu. Niezwykle istotną kwestią jest przeprowadzenie profilowania w taki sposób, by przygotowywany grunt osiągnął pożądane wartości i ułożenie. Na końcu z pomocą walca przeprowadza się finalne utrwalenie, ubicie i zagęszczenie gruntu.

Z jakiego cementu korzysta się podczas stabilizacji gruntu?

Wybór cementu nie należy do najprostszych, dlatego warto tę kwestię pozostawić profesjonalistom, takim jak Drocomplex s.c. Cement charakteryzuje się zróżnicowaną jakością, wytrzymałością, trwałością, odpornością na warunki pogodowe i nacisk. Istnieją trzy klasy cementu, które można także podzielić pod względem jego wytrzymałości. Z kolei dzięki dodatkowym oznaczeniom można określić, co jeszcze znajduje się w składzie przygotowywanego spoiwa, jak np. popiół, wapień, żużel. W zależności od wyboru produktu może on się różnić ceną, która również często ma decydujące znaczenie przy doborze spoiwa do realizowanej inwestycji. Najczęściej na rynku można spotkać się z cementem wieloskładnikowym, hutniczym, portlandzkim i pucolanowym. Przed wyborem przeprowadza się jeszcze badania gruntu, które pozwalają stwierdzić, jakie spoiwo będzie najlepsze na danym terenie i sprawdzi się najlepiej w określonych warunkach geologicznych i atmosferycznych.

Podobne artykuły

Komentarze

Popularne artykuły