Obrusy plamoodporne – perfekcyjne tkaniny do zadań specjalnych

Wybór obrusu to nie lada wyzwanie. Z jednej strony mamy tkaniny luksusowe i dobrej jakości, a z drugiej te, które są łatwe w konserwacji i utrzymaniu czystości. Często trzeba wybierać między jakością a pragmatyką. Na szczęście klasyka i elegancja w połączeniu z funkcjonalnością jest możliwa, jeśli postawimy na obrusy plamoodporne.

Z jakich tkanin są produkowane? 

Są to materiały mieszane – połączenia lnu, poliestru, bawełny i akrylu w różnych proporcjach. Pozwala to na osiągnięcie wysokojakościowego splotu o idealnie gładkiej powierzchni i gęstej gramaturze. Niektóre obrusy plamoodporne są wzbogacane powłoką teflonową, by jeszcze efektywniej chronić powierzchnie przed zabrudzeniem. Dzięki temu nawet częstotliwa eksploatacja serwety pozostawia ją w nienagannym stanie – bez zacieków, odcisków i zaciągnięć.  Receptura tkaniny spełnia przede wszystkim funkcję antyhydrofilową, czyli uniemożliwia wniknięcie cieczy do materiału. I nie ma znaczenia, czy jest to krystalicznie czysta woda, wino, barszcz albo kawa. Struktura pozostaje nienaruszona, a pozbycie się niechcianych kropli wymaga jedynie kilku ruchów wilgotną szmatką lub ręcznikiem papierowym.

Jak zachować właściwości obrusu plamoodpornego na długo?

Prać i prasować wg instrukcji podanej na metce. Zachowanie konserwacji ściśle według wymagań producenta zapewni długotrwały, pierwotny wygląd obrusu plamoodpornego. Najczęściej taką serwetę pierze się w temperaturze nie wyższej niż 40oC, przy użyciu delikatnych detergentów. Zastosowanie agresywnych środków piorących może pozbawić materiał jego wytrzymałości na zabrudzenia. Warto również włączyć program do tkanin delikatnych, bez wirowania, a potem starannie rozłożyć obrus na suszarce lub stole. Suszenie tą metodą nie wymaga późniejszego prasowania, które nie jest obojętne dla tkanin. Wysokie temperatury dodatkowo eksploatują materiał. Większość obrusów jednak nie wymaga prasowania. Te wyprodukowane z tkanin syntetycznych nie mają widocznych zagnieceń po wyjęciu z pralki. Warto jednak spróbować sposobu bez wirowania, ponieważ daje efekt idealnego wygładzenia serwety, przy zachowaniu jej wyjątkowych właściwości na dłużej.

Obrus plamoodporny – warto go mieć?

Zdecydowanie tak. Jest produktem, który znajdzie zastosowanie w domach, hotelach i restauracjach. Jego użyteczność i łatwość w utrzymaniu czystości idzie w parze z szykownym wyglądem. Obrusy plamoodporne charakteryzuje ponadczasowy, klasyczny wygląd, dlatego doskonale prezentują się we wszystkich wnętrzach. Szeroki wachlarz kształtów i wielkości pozwala dobrać egzemplarz idealny, którym można stylizować stół samodzielnie lub wykorzystywać go jako bazę pod mniejsze serwety w kontrastowych kolorach. Jeden obrus daje wiele możliwości aranżacji i jest uniwersalnym elementem dekoracyjnym stołu.

Podobne artykuły

Komentarze

Popularne artykuły