Pompa ciepła typu split – rozwiązanie dla niestandardowych warunków

Jak działa pompa typu split i czym różni się od rozwiązań typu monoblok? Kiedy warto zdecydować się właśnie na ten rodzaj i czy jest on dedykowany wyłącznie do niestandardowych warunków? Przedstawiamy małe kompendium wiedzy o pompach w wersji split.

Pompa ciepła typu split – czym wyróżnia się na tle innych?

Pompa ciepła typu split to urządzenie, które składa się z dwóch modułów. Są to jednostki zewnętrzna i wewnętrzna. Moduł wewnętrzny instaluje się w budynku. Jednostka wyposażona jest w pompę obiegową oraz skraplacz. Również elementy odpowiadające za sterowanie całym zespołem urządzeń znajduje się w tym właśnie miejscu.

Sprężarkę, parownik i wentylator montuje się natomiast w module zewnętrznym. Jak sama nazwa wskazuje, zostaje on zamontowany poza budynkiem. Wentylator służy do pozyskiwania powietrza z zewnątrz oraz odpowiada za jego transport do parownika. W parowniku czynnik chłodniczy przekształca się w parę i trafia do sprężarki. W tym miejscu miejscu para osiąga docelową temperaturę i może zostać przekazana do modułu wewnętrznego.

Skraplacz, jak już wspomniano, znajduje się w jednostce wewnętrznej. Tutaj następuje skroplenie pary. Tak oto do domowych grzejników trafia woda o odpowiedniej temperaturze. W dalszej kolejności dochodzi do schłodzenia i powtórzenia całego procesu z udziałem czynnika chłodniczego.

Pompa ciepła typu split – dla kogo?

W porównaniu z pompą ciepła typu monoblok, pompa split uchodzi za bardziej rozbudowaną. Może się wydawać, że wymaga ona więcej powierzchni. Jeśli jednak mamy ograniczoną powierzchnię w naszym domu, warto pomyśleć o pompie z dwoma modułami, dzięki czemu część znajdzie się na zewnątrz budynku. Pompa ciepła typu split to także propozycja dla tych, którym zależy na możliwym wyciszeniu pompy. W przypadku omawianego modelu komponenty, których praca generuje słyszalny dźwięk, umieszczone są poza domową przestrzenią.

Dobrym pomysłem okaże się ustawienie zewnętrznego modułu pompy typu split pod ścianą budynku. W ten sposób osłonimy urządzenie od wiatru, przez co będzie mniej podatne na negatywne oddziaływanie warunków pogodowych. Zlokalizowanie pompy pod ścianą domu zapewni też izolację elementów łączących oba moduły.

Na pompę ciepła typu split mogą zdecydować się właściciele nieruchomości o większym metrażu. Jest to rekomendowane również w sytuacji, gdy oczekuje się od pompy, że będzie podgrzewać ciepłą wodę użytkową. Potrzebny jest wówczas odpowiedni zasobnik na podgrzaną wodę. Powinien mieć on odpowiednio duże rozmiary, ponieważ pompa ciepła jest zdolna do podgrzewania dużych ilości wody. Wiele zależy tutaj od zapotrzebowania gospodarstwa domowego i m.in. liczby mieszkańców.

Split czy monoblok?

O ile pompy ciepła split składają się z dwóch modułów, o tyle wersje monoblok stanowią jedną całość. Pompy typu monoblok umieszcza się wewnątrz budynku. W jednym module mieszczą się też wszystkie istotne komponenty urządzenia. W wybranych modelach tego typu może dochodzić do większych strat ciepła w porównaniu z wersją split.

Na pompy monoblok decydują się właściciele nieruchomości, które nie dysponują zbyt dużą przestrzenią na swojej działce. Tego typu urządzenia przypadną do gustu również tym, którzy chcą, aby cała instalacja znajdowała się w jednym miejscu i nie chcą eksponować jej na zewnątrz budynku. Jedną z zalet tego rozwiązania jest łatwiejszy montaż. Również konserwacja urządzenia znajdującego się w jednym miejscu wydaje się mniej skomplikowana.

Pompa typu split – dlaczego warto?

Jednak to pompa typu split uchodzi za bardziej wydajną i nieco tańszą w montażu. Atutem jest możliwość umieszczenia bardziej słyszalnych elementów pompy poza obiektem. Ryzyko zamarznięcia wody w specjalnych przewodach łączących oba moduły jest znikome. To sprawia, że pompa split lepiej sprawdza się w niestandardowych warunkach temperaturowych. Ekspozycja na zewnętrzne czynniki pogodowe wymusza na producentach lepszą ochronę pompy przed niekorzystnym wpływem wiatru i niskich temperatur.

Pompa ciepła typu split pozwala na ogrzewanie domu, jak i wytwarzanie ciepłej wody użytkowej. W okresie letnim może również służyć do chłodzenia pomieszczeń mieszkalnych. Ponadto odznacza się dużą żywotnością, co nierzadko znajduje odzwierciedlenie w gwarancji. Zakup i montaż pompy split może wymagać większych nakładów finansowych we wstępnym etapie inwestycji. Warto jednak złożyć wniosek o dofinansowanie do urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii. Niektóre programy zapewniają duży udział w finansowaniu takiego przedsięwzięcia.

Podsumowanie

Wybór między pompą ciepła typu split a monoblok zależy często od indywidualnych preferencji właścicieli nieruchomości. Pompy każdego typu są ekologiczne i mogą odznaczać się wysoką sprawnością, a do ich zasilania możemy wykorzystywać energię z fotowoltaiki. Oba rozwiązania dają się łączyć zarówno z nisko, jak i wysokotemperaturowymi technologiami grzewczymi. Można je stosować zarówno na wstępnym etapie domu, jak i w procesie modernizacji.

Pamiętajmy o tym, że pompa ciepła będzie działać sprawnie pod warunkiem nabycia urządzenia renomowanej firmy i powierzenia instalacji wykwalifikowanym specjalistom. W kolejnych latach działania pompa ciepła powinna być poddawana regularnej konserwacji, aby zachować swoją sprawność przez dłuższy czas.

Podobne artykuły

Komentarze

Popularne artykuły