Przeprowadzka: jak zrobić to dobrze?

Często na możliwość przeprowadzki do nowego domu lub mieszkania czekamy wiele lat. Dlatego, kiedy nadejdzie moment, gdy zmieniamy miejsce zamieszkania, wówczas nierzadko towarzyszą nam różne emocje – od ekscytacji aż po lęk przed nieznanym. Bez wątpienia jednak przeprowadzka może być stresującym czasem, jeżeli nie przemyślimy takiego przedsięwzięcia. Z tego powodu warto dobrze zaplanować przeprowadzkę, aby przebiegła sprawnie i bez nerwów. Wyzwanie takie możemy podjąć samodzielnie lub skorzystać z pomocy znajomych bądź rodziny, lub zdecydować się na wynajęcie firmy przeprowadzkowej, której pracownicy również mogą nam pomóc nie tylko w transporcie mebli i wszystkich rzeczy do nowego lokum, ale także w innych czynnościach. Jak zorganizować przeprowadzkę i o co należy zadbać, aby zrobić to dobrze? Podpowiadamy.

Odpowiednio zaplanuj przeprowadzkę

Zwłaszcza pierwsza przeprowadzka do nowego domu czy mieszkania może być stresująca dla osoby, która nigdy wcześniej nie pakowała się i rozpakowywała całego swojego dobytku. Niezależnie od tego jednak czy przeprowadzamy się po raz pierwszy do nowego mieszkania, czy po raz kolejny, zawsze warto odpowiednio przygotować się do takiego przedsięwzięcia, aby szybko i sprawnie przetransportować swoje rzeczy, a także je rozpakować i wypakować.

Każda przeprowadzka może wymagać zastosowania nieco innych środków, ponieważ wiele zależy od tego, jakie rzeczy musimy spakować i przetransportować, a także na jaką odległość. Z tego powodu, jeśli na przykład przeprowadzamy się do nowego mieszkania w związku z rozpoczęciem studiów w innym mieście, wówczas nie musimy zabierać ze sobą  mebli czy przedmiotów codziennego użytku, ponieważ zazwyczaj w wynajmowanych mieszkaniach znajdują się już takie elementy. Taka przeprowadzka jest więc stosunkowo prosta, ponieważ można ją przeprowadzić, nawet pakując się w bagaż podręczny. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku osób, które kupiły mieszkanie lub dom i już zdążyły zgromadzić pewien majątek w postaci mebli, sprzętu AGD i RTV, dzieł sztuki i wielu innych przedmiotów, ponieważ przewiezienie tych wszystkich rzeczy wiąże się ze sporą logistyką i musi być odpowiednio zaplanowane i zorganizowane.

Jak zorganizować przeprowadzkę?

Często kiedy podejmiemy decyzję o przeprowadzce i wyznaczymy sobie termin, w którym musimy opuścić poprzednie miejsce zamieszkania, nie wiemy, od czego zacząć pakowanie, a także w jaki sposób przetransportować wszystkie zgromadzone rzeczy. Pamiętajmy, że do przeprowadzki warto się przygotować i im więcej mamy czasu na zrealizowanie tego przedsięwzięcia, tym lepiej. Dlatego warto na początku sporządzić listę wszystkich rzeczy, które chcemy spakować, a więc mebli, sprzętów AGD i RTV, drobnych rzeczy takich jak ubrania, przybory toaletowe, elektronika, itp. Nie musi to być niezwykle szczegółowy wykaz uwzględniający każdy kosmetyk czy ubranie, ale taki spis przedmiotów, zwłaszcza zajmujących dużo miejsca lub cennych antyków może nam pokazać, jak dużo rzeczy mamy do przewiezienia i ile nam to zajmie czasu.

Jeżeli przenosimy się do nowego mieszkania i bierzemy ze sobą meble ze starego lokum, możemy sprawdzić, czy niektóre z nich da się na przykład rozkręcić i przetransportować w części, a następnie złożyć na miejscu. Jest to szczególnie istotne, jeżeli nie decydujemy się na wynajem auta transportowego czy firmy przeprowadzkowej. Wcześniejsze przygotowanie do przeprowadzki obejmuje również załatwienie wszelkich formalności, a więc na przykład przeniesienie lub rozwiązanie umów z dostawcami internetu czy telewizji oraz sprawdzenie stanu płatności w spółdzielni mieszkaniowej.

Przygotowania do przeprowadzki warto przeprowadzić jak najwcześniej aby mieć jeszcze czas na to, aby przeglądnąć wszystkie swoje rzeczy i pozbyć się tych, z których nie będziemy korzystać w nowym mieszkaniu, a więc oddać je komuś lub na przykład sprzedać, ponieważ nie ma sensu przewozić tych elementów, które nie są nam potrzebne i których i tak chcielibyśmy się pozbyć.

Przygotowując się do przeprowadzki, warto stworzyć również listę rzeczy, które musimy wykonać, a także harmonogram przewożenia poszczególnych przedmiotów, ponieważ najprawdopodobniej takie działania zajmą nam co najmniej kilka dni. Na tym etapie warto również sprawdzić, czy posiadamy na przykład pudła lub torby, które moglibyśmy się spakować. Jeżeli nie, warto się zaopatrzyć w takie elementy, kupując je lub pożyczając na przykład od znajomych.

Firma przeprowadzkowa czy wynajęcie transportu na własną rękę?

Zmiana miejsca zamieszkania często wiąże się z koniecznością przewiezienia wielu mebli, sprzętu AGD i RTV czy cennych przedmiotów. Dlatego warto zastanowić się nad tym czy chcemy przewieźć wszystkie te rzeczy samodzielnie, czy decydujemy się na to, by skorzystać z pomocy firmy przeprowadzkowej. Ta decyzja zależy wyłącznie od naszych indywidualnych preferencji.

Pamiętajmy jednak, że zazwyczaj w sytuacji kiedy chcemy przewieźć duże gabarytowo rzeczy, będziemy potrzebowali większego środka transportu niż auto, a więc i tak chcąc przewieźć w nienaruszonym stanie wszystkie te elementy, będziemy musieli wynająć na przykład niewielką ciężarówkę lub przyczepę. Często cennik wynajmu takich aut choć jest niższy niż usług firmy przeprowadzkowej, to pamiętajmy jednak, że w przypadku transportu na własną rękę musimy samodzielnie przenosić wszystkie rzeczy ze starego do nowego miejsca.

Z kolei firmy przeprowadzkowe bardzo często oferują pomoc zniesieniem i wniesieniem większych przedmiotów, ich załadunkiem, a także często nawet rozładunkiem i uporządkowaniem potrzebnych rzeczy na miejscu. Pamiętajmy również, że wynajęcie dużego auta może wiązać się z koniecznością posiadania odpowiednich uprawnień. Nawet jeżeli zdecydujemy się na przykład na przewóz potrzebnych rzeczy na wskazany adres za pomocą przyczepy, wówczas należy zastanowić się nad tym czy będziemy umieli zaparkować takim pojazdem i czy poradzimy sobie z prowadzeniem takiej konstrukcji. Jeżeli w związku z przeprowadzką zawozimy rzeczy do nowego lokum samodzielnie, możemy zwrócić uwagę m.in. na porę transportu. Żeby wszystko poszło sprawnie, unikajmy transportu w godzinach szczytu i korków.

Dobór firmy przeprowadzkowej

W przypadku przeprowadzki na duże odległości raczej większość osób decyduje się skorzystać z usług firmy transportowej, które oferują kompleksowe usługi związane z przewożeniem rzeczy z jednego miejsca na drugie, a także załadunkiem, rozładunkiem, wniesieniem ich i wyniesieniem, ponieważ jest to niezwykle wygodna opcja. Chcąc skorzystać z usług firmy przeprowadzkowej, warto jednak wcześniej zapoznać się z ofertą takich przedsiębiorstw, aby wybrać to, które spełni nasze oczekiwania.

Usługi transportowe obecnie oferowane są już nie tylko przez przedsiębiorstwa działające w większych miastach, ale także mniejszych miejscowościach. Warto więc poprosić kilka firm o wycenę przewozu rzeczy. Pamiętajmy jednak, że wybierając firmę przeprowadzkową, powinniśmy kierować się nie tylko ceną, jaka zostanie nam zaproponowana, ale również zakresem usług takiej firmy, a także opiniami na jej temat. Lepiej zaufać profesjonalistom, którzy przewiozą wszystkie nasze rzeczy w nienaruszonym stanie, zwłaszcza jeżeli planujemy przewozić rzeczy cenne i delikatne.

Sprawna przeprowadzka – o czym pamiętać podczas pakowania?

Jedną z najtrudniejszych dla wielu osób, zwłaszcza korzystających już z zewnętrznej firmy przeprowadzkowej rzeczy w trakcie zmiany miejsca zamieszkania jest pakowanie wszystkich rzeczy. Jeżeli odpowiednio przemyślimy takie działanie, ułatwimy sobie nie tylko wnoszenie i wynoszenie wszystkich tych elementów, ale także ich transport, a przede wszystkim późniejsze rozpakowywanie i urządzenie się w nowym mieszkaniu. Dlatego warto zacząć pakowanie jak najwcześniej, aby nie zostawiać wszystkich rzeczy do spakowania na ostatnią chwilę. Jak najwcześniej, a więc nawet kilka tygodni przed wyprowadzką możemy pakować te rzeczy, których nie używamy na co dzień, a więc na przykład dekoracje, pamiątki, sprzęt sportowy czy ubrania na przyszłe sezony i jeżeli mamy taką możliwość, możemy zacząć je przewozić już kilka tygodni przed ostatecznym terminem zmiany miejsca zamieszkania.

Podczas głównego pakowania zwróćmy uwagę czy mamy kartony, duże plastikowe torby, foliowe worki próżniowe, a także inne elementy, które przydadzą nam się podczas tych czynności. Niezwykle istotne jest również tom aby każdy pakunek oznaczać w taki sposób, by wiadomo było, co znajduje się w konkretnym kartonie lub torbie, a także w jakim pomieszczeniu powinna się ona znaleźć. Dlatego, jeżeli na przykład pakujemy ubrania, powinniśmy oznaczyć je jako ubrania osoby x, które mają znaleźć się na przykład w garderobie.

Należy szczególną ostrożność zachować podczas pakowania przedmiotów, które jeżeli zostaną nieodpowiednio zabezpieczone, mogą ulec zniszczeniu podczas przeprowadzki. Mowa tutaj o wszelkich akcesoriach kuchennych, takich jak zastawa obiadowa, szklanki, miski ale też lustrach, kosmetykach czy szklanych dekoracjach. Najlepiej owijać je w folię bąbelkową, gazetę lub ewentualnie ręczniki kuchenne i pakować dość ciasno, aby pojedyncze elementy niewielkich rozmiarów nie znajdowały się na przykład w dużym kartonie.

Zabezpieczając meble, warto zakleić za pomocą taśmy szuflady i drzwiczki w taki sposób, by nie otwierały się podczas transportu. Jeżeli meble są ciężkie, żeby łatwiej nam było je na przykład znieść po schodach do samochodu transportowego, możemy wyciągnąć z nich wszystkie półki i szuflady. Pamiętajmy również, by spakować swój bagaż podręczny, w którym znajdują się wszystkie dla nas cenne przedmioty, które chcemy mieć przy sobie i które nie będą zawożone na miejsce przez firmę transportową, a więc ubrania na kilka dni, bieliznę, przybory toaletowe, dokumenty, laptopa, lekarstwa czy ładowarki do telefonów.

Firmy przeprowadzkowe a usługa organizacji przestrzeni

Obecnie firmy przeprowadzkowe na terenie całej Polski chcą być konkurencyjne. Dlatego oferują swoim klientom coraz więcej dodatkowych usług. W związku z tym przewoźnik może zobligować się nie tylko do przetransportowania niemal każdego wybranego przez nas przedmiotu do nowego mieszkania, a także jego wniesienia i zniesienia. Coraz więcej firm proponuje usługę organizacji przestrzeni. Zazwyczaj, aby skorzystać z takiej usługi trzeba odwiedzić biuro takiej firmy i omówić wszelkie szczegóły z pracownikami.

W ramach takiej usługi nasze rzeczy zostaną nie tylko załadowane, odpowiednio zabezpieczone pasami i przetransportowane w dowolne miejsce na terenie całej Polski, ale również po przyjeździe do docelowego miejsca zamieszkania, fachowcy mogą pomóc nam zorganizować naszą przestrzeń. Obecnie z takich usług najczęściej korzystają osoby, które dysponują dużym metrażem w mieszkaniu i wieloma rzeczami. Dlatego dla nich samodzielne rozpakowywanie mogłoby trwać bardzo długo. Korzystając z pomocy fachowców, możemy liczyć na to, że pomogą nam poukładać wszystkie rzeczy na miejscach, zorganizować na przykład kuchnię, salon czy garderobę.

Ile kosztuje przeprowadzka?

Cena przeprowadzki uzależniona jest od wielu czynników. Jeżeli decydujemy się na to, by samodzielnie przetransportować wszystkie rzeczy, wówczas na koszt takiego przedsięwzięcia składa się zakup kartonów, folii bąbelkowych i innych elementów zabezpieczających, a także ewentualnego wynajmu na przykład busa do 3,5 tony. Wypożyczenie takiego auta to koszt w zależności od regionu i terminu od 150 zł wzwyż za dobę. Jeżeli jednak decydujemy się na to, by skorzystać z usług firmy przeprowadzkowej, wówczas musimy liczyć się z wyższymi kosztami. Najdroższa jest kompleksowa usługa firmy przeprowadzkowej polegająca na wniesieniu i wniesieniu rzeczy, a także ich przetransportowaniu. Wówczas musimy liczyć się z kosztami od 150 zł za godzinę pracy każdego pracownika. Do tej ceny należy doliczyć koszty transportu. Zazwyczaj im dłuższa trasa, tym wyższa opłata. Podobnie jak waga przewożonych gabarytów, zazwyczaj w przypadku trudnych do przewożenia gabarytów firmy przeprowadzkowe naliczają dodatkowe opłaty.

Podobne artykuły

Komentarze

Popularne artykuły