Windy szpitalne – jakie powinny spełniać standardy?

Windy szpitalne to urządzenia służące do transportu chorych. Często od ich sprawnego działania zależy zdrowie pacjenta. Jakie standardy powinny spełniać windy szpitalne?

Windy szpitalne — do czego służą?

Windy szpitalne w Szczecinie to urządzenia służące do transportowania pacjentów. Osoby chore często nie mogą poruszać się samodzielnie i przewożone są na wózkach inwalidzkich lub łóżkach szpitalnych. Dostępność windy często może wpływać na zdrowie lub szanse przeżycia pacjenta, szczególnie w przypadku, gdy chory jest w ciężkim stanie. Dlatego często windy szpitalne lub przynajmniej niektóre z nich mogą być używane wyłącznie przez personel szpitalny. Do ich uruchomienia i obsługi potrzebna jest specjalna karta, bez której winda nie ruszy z miejsca. Dzięki temu pracownicy szpitala mogą mieć pewność, że w razie konieczności szybkiego transportu  zawsze mogą skorzystać z windy i nie będzie ona blokowana przez innych pacjentów lub odwiedzających.

Żeby winda szpitalna służyła szpitalowi bez awarii, ważne jest przeprowadzanie regularnych przeglądów i konserwacji. Odpowiednie przeszkolone firmy, jak np. Nam-LiFt sp. z o.o., które specjalizują się w obsłudze wind i dźwigów, muszą wykonać przegląd przynajmniej raz w miesiącu. Dodatkowo raz w roku przeglądu musi dokonać osoba posiadająca uprawnienia nadane przez Urząd Dozoru Technicznego. Wszystkie przeglądy, konserwacje i kontrole powinny być udokumentowane na piśmie i dostępne do wglądu w razie kontroli.

Jakie standardy musi spełniać winda szpitalna?

Pacjenci przewożeni windą szpitalną często transportowani są na wózkach lub łóżkach. Dlatego dźwig szpitalny musi mieć wystarczająco dużą powierzchnię oraz odpowiedni udźwig. Często bywa tak, że w windzie musi zmieścić się łóżko szpitalne, aparatura podłączona do chorego, jak również kilkuosobowy personel. Dlatego jej wymiary powinny wynosić nawet 1,5 m szerokości i 2,7 m głębokości. Dodatkowo ważne jest zapewnienie szerokich drzwi, tak żeby wjazd był możliwy bez skomplikowanych i czasochłonnych manewrów. Dla bezpiecznego transportu udźwig windy powinien wynosić ok. 2000 kg.

Dzisiaj szpitale bez windy praktycznie nie funkcjonują. W przypadku gdy budynek szpitalny jest bardzo stary, a ich konstrukcja uniemożliwia przebudowę i montaż windy wewnątrz, stosuje się windy zewnętrzne.

Podobne artykuły

Komentarze

Popularne artykuły