Beton architektoniczny – właściwości i zastosowanie

Głównym zadaniem betonu architektonicznego jest pełnić funkcje dekoracyjne. Jest on chętnie wykorzystywany zarówno w przestrzeni miejskiej, jak i prywatnej. Czym właściwie jest beton architektoniczny i gdzie możemy się z nim spotkać? Odpowiadamy.

Czym jest beton architektoniczny?

Beton architektoniczny to odmiana betonu przeznaczona do stosowania w odkrytych elementach konstrukcyjnych. Swoim składem nie różni się od niczym od zwykłego betonu. Tym, co go wyróżnia, są natomiast walory estetyczne, dlatego też często można go spotkać pod nazwą betonu dekoracyjnego. Ze względu na swoje właściwości coraz więcej architektów wykorzystuje go jako element wykończeniowy różnych aranżacji.

Beton architektoniczny musi spełniać konkretne wymagania odnośnie do wyglądu. Charakteryzuje się on nieregularnych ułożeniem kruszywa oraz porowatością. Każdy element stworzony z tego rodzaju materiału posiada indywidualny charakter i służy do innych celów. Ze względu na pełnioną funkcję musi być on odporny na działanie warunków atmosferycznych. Jeżeli jesteś zainteresowany nabyciem betonu architektonicznego, kliknij we frazę beton architektoniczny producent.

W jaki sposób wykorzystywany jest beton architektoniczny?

Beton dekoracyjny można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Jednym z przykładów są ścianki dekoracyjne i ogrodowe. Z materiału tego chętnie korzystają architekci podczas projektowania otwartej przestrzeni w ogrodzie. Spotkać go możemy, chociażby w postaci ścianek dekoracyjnych, które są wykonane z betonowych bloczków modułowych. Nadają one przestrzeni ogrodowej niezwykle nowoczesnego charakteru.

Przykładem wykorzystania betonu architektonicznego w przestrzeni publicznej są betonowe słupki. Spotkać je możemy przy wejściach na deptaki, parkingach lub budynkach administracji publicznej. Ich głównym zadaniem jest odgradzanie ruchu kołowego, ale nie mniej ważne są funkcje estetyczne. Przykładem mogą być słupki betonowe czworokątne. Duży wybór kształtów i kolorów sprawia, że słupki bez problemu można wkomponować w przestrzeń miejską.

Podobne artykuły

Komentarze

Popularne artykuły