Dom bez pozwolenia na budowę – jakie powinien spełniać warunki?

Posiadanie własnych czterech ścian w postaci domu jest z pewnością marzeniem niejednej rodziny. Niestety – jego budowa często wiąże się z dużą ilością formalności do wypełnienia, ale również koniecznością posiadania dużego zasobu gotówki. Zmiany, które zostały wprowadzone przez Polski Ład pozwalają jednak na budowę domu do 70 metrów kwadratowych bez wypełniania wielu dokumentów. Jakie warunki musi zatem spełniać dom, aby nie było konieczne wnioskowanie o pozwolenie na budowę? Podpowiadamy.

Dom bez pozwolenia – o co tak naprawdę chodzi?

Dom bez pozwolenia, jak wskazuje na to jego nazwa, może zostać postawiony bez posiadania specjalnego pozwolenia na jego budowę. Warto sięgnąć do przepisów prawa, które mówią, że w takim przypadku nie ma także konieczności zatrudniania ani kierownika budowy ani prowadzenia tak zwanego dziennika budowy. Jedyne, co będzie trzeba zrobić to dokonanie zgłoszenia do starostwa powiatowego bądź – w przypadku miast – do odpowiedniego urzędu. Tak zwany tryb zgłoszenia opiewa zarówno dom całoroczny do 70 metrów kwadratowych, jak i budynek tak zwanej rekreacji indywidualnej, czyli potocznie mówiąc – domek letniskowy. W tym drugim przypadku budynek ten nie może być jednak używany więcej niż 180 dni w ciągu roku.

Co w takim razie jest wymagane do zgłoszenia budowy takiego domu? Przede wszystkim na samym początku konieczne jest poinformowanie organu nadzoru budowlanego o planowaniu terminów rozpoczęcia odpowiednich prac. Należy wtedy dołączyć projekt budowlany, oświadczenie o budowie domu dla własnych potrzeb mieszkaniowych pod rygorem odpowiedzialności karnej, poświadczenie własności działki oraz pismo o przejęciu odpowiedzialności za kierowanie budową, jeśli nie będziemy zatrudniać kierownika.

Jak duży dom jesteśmy w stanie postawić w 2023 roku bez pozwolenia?

Jeszcze w 2022 roku przepisy prawa umożliwiały postawienie domu bez pozwolenia tylko do 35 metrów kwadratowych. Wszystko zmieniło się za sprawdzą rządowego Polskiego Ładu, który umożliwia budowę takiego domu również bez kierownika budowy oraz specjalnego dziennika. Obecnie inwestor może zbudować dom o powierzchni zabudowy, która wynosi do 70 metrów kwadratowych. Możemy wybrać dwa rodzaje budynków, jakimi jest dom całoroczny lub budynek rekreacji indywidualnej. Pierwsza forma może również zawierać poddasze, lecz nie może przekroczyć on 90 metrów kwadratowych. Z kolei w przypadku drugim musimy być on obiektem parterowym wolnostojącym.

Dodatkowo w Prawie budowlanym zawarta jest informacja, że na każde 500 metrów kwadratowych działki można zbudować tylko jeden dom. Co równie istotne, rozpiętość elementów konstrukcyjnych nie może wynieść więcej niż 6 metrów, a wysięg wsporników ograniczony do 2 metrów. Wymagane jest również spełnienie wszelkich zapisów techniczno-budowlanych, do których należy między innymi obowiązek zachowania odległości 4 metrów od granic działki, jeśli budynek zwrócony jest ścianą z oknami lub drzwiami w stronę innej zabudowy, a także 3 metrów w przypadku budynku, które zwrócony jest do granic działki bez okien oraz drzwi.

Podobne artykuły

Komentarze

Popularne artykuły