Drewno budowlane – jakie powinno spełniać normy?

Drewno jest budulcem bardzo popularnym, zwłaszcza ze względu na cenę, a także wytrzymałość czy łatwość w poddawaniu obróbce. Wygląda efektownie, do tego jest ekologiczne i przyjazne dla środowiska. Drewno jest odporne na wiele czynników, ale wybierając odpowiednie, warto sprawdzić, jakie normy powinno spełniać.

Normy wykorzystywane przy produkcji drewna budowlanego

Drewno budowlane w Zachodniopomorskim czy innym rejonie Polski, musi spełniać określone normy, by być dopuszczone do użytku i tym samym zapewnić bezpieczeństwo użytkowania. Producenci drewna konstrukcyjnego mają obowiązek oznakowania go europejskim standardem CE. Dzięki temu klient ma pewność, że drewno, które kupuje jest bezpieczne, poddane profesjonalnym procesom obróbki i pochodzi z legalnego źródła. Standard CE potwierdza, że drewno budowlane nadaje się do użytku do boduwy. W ten sposób kupujemy materiał, który można wykorzystać do celów konstrukcyjnych, gdyż jest wytrzymały i właściwie przesortowany. Trzeba również zwrócić uwagę, czy materiał drewniany spełnia Warunki Techniczne Wykonywania i Odbioru Robót Budowlanych. Wszystkie wyroby używane do budowy muszą spełniać normę PN-EN 14081-1. Podstawą jest zakup drewna właściwie wysuszonego, które nie jest podatne na pękanie i odkształcenia.

Podział na klasy drewna budowlanego

Podział drewna budowlanego na klasy pozwala określić jaką odporność drewno ma na zginanie, rozciąganie wzdłuż i w poprzek włókien. Określa średni moduł sprężystości i gęstość. Dzięki temu z powodzeniem możemy określić, które drewno nadaje się na więźbę dachową, a które na podłogi drewniane w Koszalinie. Wyróżnia się trzy podstawowe klasy:

  • KW – klasa wyborowa,
  • KS – klasa średniej jakości,
  • KG – klasa gorszej jakości.

Drewno, które ma klasy KG nie nadaje się do celów budowlanych. Jest klasyfikowane jako odpad. Najczęściej do klientów trafia drewno w klasie KS, które nadaje się do budowy domówi konstrukcji drewnianych.

Drewno budowlane najlepiej kupować od sprawdzonych dostawców, dla których bezpieczeństwo użytkowników jest bardzo ważne.

Podobne artykuły

Komentarze

Popularne artykuły