Czym grozi spanie na źle dopasowanym materacu?

Odpowiednio dopasowane podłoże znacząco wpływa na komfort snu. Jeśli się nie wysypiasz lub codziennie budzisz się z bólem pleców, może to oznaczać, że Twój materac jest nieprawidłowo dobrany. Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się, czym grozi użytkowanie źle dopasowanego materaca oraz jak pozbyć się źródła problemu bez konieczności kupna nowego modelu.

Problemy z kręgosłupem

Dobry materac to przede wszystkim taki, który pozwala leżeć na boku bez wykrzywiania kręgosłupa. Jeśli jest inaczej, może to skutkować różnymi problemami. Zbyt twardy materac powoduje, że bok lub plecy nie są wspierane na całej długości, a zaledwie w kilku punktach. Z tego powodu kręgosłup nieprawidłowo się wygina, co może skutkować bólami, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym. Jeśli materac jest zbyt miękki, ciało za mocno się w niego zapada, a kręgosłup układa się w tak zwany „pałąk”. Plecy są stale napięte, co wywołuje ból i może prowadzić do zwyrodnień. Ponadto spanie na zbyt miękkim materacu powoduje ugniatanie organów wewnętrznych oraz utrudnia swobodne oddychanie.

Nasilenie objawów alergii

Przy wyborze materaca należy zwrócić uwagę nie tylko na jego twardość, ale również materiał, z którego został wykonany. Nie wszystkie modele są bowiem odpowiednie dla wszystkich osób. Szczególną uwagę na materiał powinni zwrócić alergicy. Materace dla takich osób muszą być przewiewne, aby nie rozwijały się w nich szkodliwe drobnoustroje. Dobrym wyborem dla alergików są materace piankowe. Szeroki ich wybór oferuje producent materaców Rem-Sen. Dzięki swojej strukturze pianka zapewnia dobrą cyrkulację powietrza, co ogranicza gromadzenie się roztoczy i grzybów. Nieodpowiednie dla osób cierpiących na alergię są z kolei materace z materiałów pochodzenia naturalnego: wełny, trawy morskiej czy gryki.

Wymiana materaca? Niekoniecznie

Twój obecny materac nie jest odpowiednio dopasowany? Niekoniecznie musisz go wymieniać na nowy. Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz sobie pozwolić na zmianę materaca lub śpisz na kanapie czy sofie, zdecyduj się na materac nawierzchniowy, zwany także topperem. To materac wykonany z pianki wysokoelastycznej lub termoelastycznej o grubości kilku centymetrów, który możesz położyć na dowolnej powierzchni, aby ją wyrównać lub zmienić jej twardość. Zastosowanie toppera zwiększy komfort Twojego snu i pozwoli Ci uniknąć dolegliwości bólowych oraz reakcji alergicznych.

Podobne artykuły

Komentarze

Popularne artykuły