Przydomowe oczyszczalnie ścieków – co je wyróżnia?

Przy domach montuje się oczyszczalnie, które umożliwiają ograniczenie wydatków na regularny wywóz ścieków. Oczyszczalnia pracuje w bezpośrednim sąsiedztwie budynku i przez cały czas gromadzi produkowane ścieki, a następnie oczyszcza je. Rozwiązanie może mieć różną wydajność, zależnie od potrzeb gospodarstwa.

Oczyszczalnia przydomowa – cechy charakterystyczne

Nowoczesne przydomowe oczyszczalnie ścieków mogą mieć różną wydajność – w zależności od potrzeb. Duże znaczenie ma też ilość dostępnego miejsca, co również wpływa na ustalenie wydajności. Na tej podstawie można zdecydować się na jeden z dostępnych rodzajów oczyszczalni.

Montaż takiego rozwiązania w domu nie jest całkowicie dowolny. Istnieją przepisy, których należy przestrzegać. Oczyszczalnia przydomowa może m.in. powstać na działce własnościowej, w odpowiedniej odległości od sąsiednich zabudowań, musi mieć określony tzw. zrzut (miejsce, do którego trafiają oczyszczone ścieki).

Jakie mogą być przydomowe oczyszczalnie ścieków?

Oczyszczalnie przydomowe różnią się od siebie. Jednym z typów są biologiczne oczyszczalnie, działające dzięki wykorzystaniu obecności mikroorganizmów tlenowych i beztlenowych. Drenażowe oczyszczalnie posiadają specjalne filtry, np. piaskowe, ale też funkcjonują dzięki mikroorganizmom.

Coraz częściej spotykane są też hybrydowe przydomowe oczyszczalnie ścieków. To po prostu połączenie obu powyższych typów. Oceniane są jako bardzo dokładne i wydajne. Inna używana nazwa to oczyszczalnie mechaniczno-biologiczne. Ścieki przechodzą kilka etapów oczyszczania.

Oczyszczalnia przydomowa – brak kanalizacji

Te popularne rozwiązania umożliwiają wydajne radzenie sobie ze ściekami w miejscach, gdzie niedostępna jest sieć kanalizacyjna. Są też często wybierane przez osoby, którym zależy na dbaniu o środowisko. Ich eksploatacja okazuje się bardzo wygodna i niedroga, trzeba jednak trochę pracy, by oczyszczalnia funkcjonowała.

Podsumowując, przydomowe oczyszczalnie ścieków znajdują się blisko budynków mieszkalnych i zastępują sieci kanalizacyjne. Są wydajne i przyjazne dla środowiska.

Podobne artykuły

Komentarze

Popularne artykuły