Od czego zależy cena działki budowlanej?

Jak pewnie wiesz, ceny poszczególnych działek budowlanych różnią się – czasami nieznacznie, ale w wielu przypadkach rozbieżność pomiędzy wartością jednej a drugiej jest naprawdę duża. Dlaczego tak się dzieje? Z czego wynikają ich ceny? Jak kupić odpowiednią działkę budowlaną, nie wydając na to kroci? Odpowiedzi na te i na wiele innych pytań znajdziesz w dalszej części przygotowanego przez nas artykułu.

Dlaczego ceny poszczególnych działek budowlanych bardzo się różnią?

Czy wiesz o tym, że dwie działki budowlane w zbliżonej lokalizacji mogą mieć zupełnie różną wartość? Może być jednak również tak, że działka budowlana w Stargardzie będzie miała taką samą cenę, jak działka położna w Szczecinie. Jest to spowodowane czynnikami, które wpływają na ich wartość.

Poza kształtem i rozmiarem działki budowlanej kluczowa jest jej lokalizacja. Najdroższe są zwykle nieruchomości znajdujące się w większych miastach, najtańsze z kolei są te, które położone są na wsiach. Ważna jest również ich odległość od stolic wojewódzkich czy galerii handlowych. Wiele osób planujących zakup działki budowlanej zwraca uwagę także na to, jak daleko od danej nieruchomości znajduje się przedszkole, szkoła, wybrane obiekty użyteczności publicznej oraz sklepy.

To jednak nie koniec czynników kształtujących ceny działek budowlanych, istotny jest też między innymi ich stan prawny. Kluczowe jest zapoznanie się z księgą wieczystą danej działki, w której znaleźć można ważne informacje na jej temat: na przykład to, czy jest obciążona hipoteką oraz kto dokładnie ma do niej prawo.

Do istotnych cech działek budowlanych w kontekście ich wartości należy również ich uzbrojenie. Uzbrojona działka jest droższa niż działka bez uzbrojenia. Należy jednak pamiętać o tym, że wykonanie przyłączy bądź innych podobnych prac też jest bardzo kosztowne i nierzadko może okazać się mniej korzystne niż zakup nieruchomości uzbrojonej.

Zakup działki budowlanej z pomocą biura nieruchomości

Jeśli zależy Ci na dobrym zakupie, podczas wyboru działki budowlanej skorzystaj z pomocy wybranego biura nieruchomości, takiego jak Biuro nieruchomości Mój Dom. Wsparcie ekspertów ułatwi Ci dokonanie decyzji zakupowej. Co jednak najważniejsze, pozwoli Ci na znalezienie dokładniej takiej działki budowlanej, o jakiej marzysz.

Podobne artykuły

Komentarze

Popularne artykuły