Jak pozbyć się chwastów z trawnika?

Chcesz zwalczyć chwasty, ale nic nie pomaga? Podpowiadamy! Regularne koszenie trawy i nawadnianie nie zawsze działa, a na dobrze pielęgnowanym trawniku nie powinno rosnąć nic innego niż trawa. Sprawdź nasze domowe sposoby na skuteczne usunięcie chwastów z trawy.

Jakie są najczęstsze przyczyny występowania chwastów na trawniku?

Często bywa, że brak prawidłowej pielęgnacji trawnika powoduje zachwaszczanie. Niestety, niepożądane rośliny, to właśnie te odporniejsze i silniejsze. Do wzrostu chwastów wystarczy zbyt częste nawożenie lub zły nawóz. Powodem może być także za rzadkie koszenie trawy, przez co nasiona chwastów mają dużo czasu, by się rozwinąć. Upały i długie susze negatywnie wpływają na trawniki, warzywniaki, czy rabaty, ale są gatunki chwastów, które w tych warunkach potrafią świetnie się rozwijać —  jest to zasługa silnego systemu korzeniowego. Zachwaszczenia trawnika mogą występować notorycznie w miejscach, które są zacienione lub wilgotne — tutaj najchętniej rozwija się mech. W takich warunkach pielęgnacja będzie wymagała szczególnej uwagi ogrodnika.

Które chwasty należy zwalczać?

Są różne gatunki chwastów, które warto usunąć z powierzchni trawnika. Najpopularniejsze z nich występują w prawie każdym ogrodzie, ale to, których chcesz się pozbyć, zależy od Ciebie i Twoich wymagań odnośnie do murawy.

Mniszek lekarski

To roślina, która jest w stanie zaadaptować się do częstego koszenia trawy. Mniszek ma żółte kwiaty, które po przekwitnięciu zmieniają się w dmuchawce. Nasiona dmuchawca rozpylane są przez wiatr na dalekie odległości tak, że puste przestrzenie mogą szybko się nią pokryć. Aby pozbyć się mniszka, najlepiej użyć preparatów chwastobójczych, bo należy on do typu bardzo uciążliwego chwastu.

Perz pospolity

To jeden z gatunków trawy, który dzięki rozgałęzionemu systemowi korzeni potrafi tworzyć gęstą sieć i być trudny do całkowitego usunięcia. Nie pozbędziemy się go preparatami chemicznymi ze względu na ryzyko uszkodzenia murawy. Zastosować trzeba wyrywacz do chwastów lub ręcznie się go pozbyć.

Koniczyna

To roślina często spotykana na trawnikach, która wielu osobom nie sprawia problemów, więc nie decydują się na jej usuwanie. Aby ograniczyć jej rozprzestrzenianie, wystarczy odpowiednio nawozić trawnik ogrodowy.

Babka zwyczajna

Jest równie często spotykaną rośliną, co koniczyna, ale o wiele trudniejsza do pozbycia się. Babka zwyczajna jest odporna na udeptywanie, przystosowuje się do trudnych warunków i łatwo się rozsiewa — nasiona babki przenoszą się na butach i zwierzętach. Aby pozbyć się tego chwastu w trawie, trzeba zastosować środki chwastobójcze (czyli herbicydy), odpowiednie nawożenie trawnika, albo mechaniczne usuwanie.

Herbicydy — czym są i jak je stosować?

Herbicydy to inaczej preparaty chwastobójcze. Często stosuje się je jako uzupełnienie mechanicznego zwalczania chwastów. Herbicydy dzieli się ze względu na czas użycia (porę roku), sposób użycia i zakres działania. Jeżeli chodzi o ten ostatni rodzaj, to można tu wymienić herbicydy: totalne, selektywnie niszczące rośliny dwuliścienne oraz selektywnie niszczące rośliny jednoliścienne. 

Opryski herbicydami najczęściej wykonuje się wiosną i latem, kiedy pogoda jest bezdeszczowa. Co więcej, w porze wieczornej, po oblocie pszczół. Każdy preparat do zwalczania chwastów może mieć specyficzne wymagania, więc przed użyciem warto każdorazowo zapoznać się z instrukcją obsługi danego specyfiku.

Jak pozbyć się chwastów z trawnika domowymi sposobami?

Aby mieć piękny, zielony dywan zamiast podziurawionej murawy, polecamy domowe, a co najważniejsze — skuteczne sposoby na chwasty. Są to metody, dzięki którym nie trzeba używać herbicydów ani robić oprysków.

Jednym z domowych sposobów na zwalczanie chwastów jest soda oczyszczona. Jest to bezpieczny, naturalny i skuteczny preparat, który może posłużyć do usuwania chwastów oraz szkodników. Soda oczyszczona bardzo dobrze radzi sobie z mniszkiem lekarskim — wystarczy posypać liście rośliny, a ona w przeciągu doby zginie. Tym sposobem można usuwać także roślinność między płytami chodnikowymi. Sodę oczyszczoną można zastąpić solą kuchenną.

Za pomocą oprysku z octu również można skutecznie pozbyć się chwastów. Najlepszy do tego będzie ocet spirytusowy. Wystarczy spryskać dokładnie pojedyncze chwasty, uważając przy tym na rośliny dookoła, gdyż roztwór octu może zniszczyć także grządki warzywne, czy rabaty. Najskuteczniejsze jest robienie tego typu oprysku wiosną, kiedy rośliny są młode i mniej odporne.

Przeciwko chwastom można użyć także wybielacza do tkanin. Rośliny po spryskaniu preparatem zwiędną i po kilku dniach będzie można z łatwością wyciągnąć je z ziemi. Z tym środkiem trzeba jednak zachować ostrożność, gdyż wsiąka on w glebę. Nie jest więc zalecany do stosowania w obrębie miejsc, w których masz zamiar coś zasadzić. Gleba po wybielaczu będzie wypalona, więc może tam nic nie urosnąć.

Jeżeli chcemy pozbyć się chwastów na grządkach warzywnych lub rabatach najlepiej zastosować ściółkowanie. Jest to przykrycie gleby starymi gazetami, tekturami lub dywanami tak, aby chwasty wokół uprawianej roślinności nie miały dostępu do światła i tlenu.  Zapobiega to rośnięciu,  rozprzestrzenianiu i kiełkowaniu nowych chwastów.

Jak samemu zrobić naturalny środek na chwasty?

Aby samodzielnie przygotować preparat na chwasty, wystarczy przygotować roztwór z octu, soli kuchennej i płynu do naczyń. Do 1 litra wody wlać 250 ml octu spirytusowego, wsypać pół szklanki soli kuchennej i dodać 1 łyżeczkę płynu do naczyń. Roztwór dokładnie wymieszać do rozpuszczenia wszystkich składników. Tak przygotowaną miksturą spryskać liście chwastów. Środek stosować najlepiej w upalny lub słoneczny dzień, gdyż chwasty giną po 3 dniach.

Podobne artykuły

Komentarze

Popularne artykuły