Po jakim czasie kiełkuje trawa i czy można ten proces przyspieszyć?

Posiadanie własnego domu z ogrodem lub chociażby działki to marzenie wielu osób. Żeby jednak teren ten doskonale się prezentował i by w miejscu tym panowały warunki, które będą sprzyjały relaksowi, wypoczynkowi czy zabawie, warto zadbać o trawnik. W przypadku kiedy dysponujemy już trawą, warto regularnie pielęgnować, nawozić i strzyc zieleń. Bardzo często jednak musimy założyć młody trawnik samodzielnie. Wiele osób wówczas zastanawia się kiedy będą mogły cieszyć się z pięknej, zasianej trawy. Jak długo kiełkuje trawa i czy można przyspieszyć ten proces? Podpowiadamy.

Jakie są etapy wzrostu trawy i ile rośnie trawa od siewu nasion aż po jej pełny rozwój?

Chcąc założyć własny ogród i wysiać trawę, warto mieć świadomość, że jest to proces którego często nie da się przyspieszyć, a trawa podobnie jak inne rośliny, ma swój cykl rozwoju i rośnie w określonym tempie. Wysiana trawa w zależności od gatunku, warunków temperaturowych, glebowych, a także innych czynników środowiskowych kiełkuje zazwyczaj w ciągu 10-20 dni. Pamiętajmy jednak, że jest to czas, w którym przez glebę przebijają się niewielkie kilkumilimetrowe źdźbła. Są one jeszcze wówczas bardzo delikatne i rzadkie dlatego nie wolno ich deptać czy przygniatać. W tym okresie najlepiej nie korzystać z trawnika i odpowiednio go pielęgnować. 

Kiedy dojdzie do pełnego rozwoju i wzrostu trawy, będzie ona mocno rozwinięta i wykształci się system jej korzeniowy, wówczas można zacząć ją kosić. Warto również wiedzieć, że jednym z etapów rozwoju trawy jest okres wegetacji, kiedy to można powiedzieć, że pozostaje ona w uśpieniu, a więc nie rośnie, a jej kolor jest nieco zmieniony i bledszy. Okres ten obejmuje zazwyczaj jesień i zimę, a więc trwa od października do marca. Czas wzrostu poszczególnych gatunków trawy zazwyczaj określany jest na opakowaniu nasion.

Jak wygląda wysiewanie trawy? Jaki rodzaj nasion trawy wybrać?

Żeby móc cieszyć się pięknym trawnikiem, warto odpowiednio przygotować się do wysiania trawy, ponieważ jeżeli popełnimy pewne błędy, nie tylko będziemy musieli dłużej czekać na to aż trawa wyrośnie ale nawet może okazać się, że wysiane przez nas nasiona nie wzejdą. Z tego powodu ważnym etapem jest wysiewanie trawy. Prace te powinny być wykonane od kwietnia do września. Najlepszym terminem jest jednak początek kwietnia lub końcówka lata, czyli sierpień i wrzesień. W pozostałych miesiącach trawa przechodzi w okres wegetacji, dlatego wysiane nasiona mogą nie wzejść. 

Zwróćmy uwagę również na warunki pogodowe, jakie panują w momencie wysiewu trawy. Zarówno przymrozki wczesną wiosną, jak i ulewne deszcze na przełomie sierpnia i października mogą spowodować wypłukanie nasion lub trwale je zniszczyć. Z tego powodu przed wysiewaniem trawy warto sprawdzić prognozy pogody. Za znikające nasiona mogą być odpowiedzialne również ptaki czy gryzonie. Dodatkowo warstwa ziemi, którą przykrywamy nasiona, nie może być grubsza niż 1,5 cm.

Istotnym aspektem, na który powinniśmy zwrócić uwagę podczas wysiewania trawy, jest gatunek, na jaki się decydujemy. Najlepiej dopasować odmianę trawy do warunków pogodowych i gleby. Warto mieć świadomość, że większość tych roślin preferuje podłoże piaszczysto-gliniaste o pH w zakresie 5,5 do 7. Wśród najpopularniejszych gatunków roślin wykorzystywanych w Polsce można wymienić:

  • kostrzewę czerwoną (kępową i rozłogową), 
  • kostrzewę owczą,
  • mietlicę pospolitą,
  • rajgras angielski,
  • wiechlinę łąkową.

Mieszanka tych pierwszych trzech odmian to doskonała propozycja dla amatorów ozdobnych traw. Warto jednak wiedzieć, że jest dość delikatna. Dlatego lepiej po niej nie chodzić. Z kolei rajgras angielski oraz wiklina łąkowa to typowe trawy użytkowe, czyli takie, które mogą być wykorzystane w ogrodzie i nie niszczą się pod wpływem nacisku, a więc można po nich chodzić. Obecnie na rynku dostępne są również mieszanki uniwersalne, które opracowane są w taki sposób, aby z jednej strony trawnik wyglądał ładnie, a z drugiej był odporny na uszkodzenia.

Jak przygotować się do wysiewania trawy i założenia młodego trawnika?

Czynnikiem, który odpowiada za to jak długo rośnie trawa, jest również to, w jaki sposób została zasiana. Z tego powodu, aby mieć piękny zielony dywan, należy odpowiednio przygotować się do zakładania trawnika. Optymalny czas na taki zabieg to kwiecień lub przełom sierpnia i września. Wschodzenie trawy w dużej mierze zależy od tego czy odpowiednio przygotujemy się do tego zabiegu. Z tego powodu musimy dbać o regularne nawadnianie podłoża i już po wysianiu podlać nasiona, a następnie kontynuować ten proces dopóki trawa nie wykiełkuje. 

Pamiętajmy, by zwłaszcza w słoneczne dni podlewać trawę rano lub wieczorem, kiedy słońce nie operuje zbyt mocno, ponieważ mimo że nawadnianie trawnika jest ważne, to aby nasiona zostały dobrze napęczniałe i by zielony trawnik szybko cieszył nasze oczy, to jednak kiełki trawy po zasianiu są bardzo delikatne i nieodporne na poparzenia słoneczne. Dlatego też nie należy ich podlewać w czasie silnej ekspozycji słońca. 

Żeby skrócić czas oczekiwania na wzrost trawy i by nowy trawnik jak najszybciej prezentował się doskonale, należy odpowiednio przygotować podłoże. Z tego powodu już kilka tygodni przed planowanym wysiewem trawy warto nawozić glebę, niezależnie od tego czy interesuje nas zasianie trawy sportowej użytkowej, czy długo rosnącej. Po wysiewie nasion należy odczekać 5-6 tygodni, by ponownie wykorzystać nawóz.

Kiełkowanie trawy po wysiewie. Jak długo wchodzi trawa?

W sprzyjających warunkach nasiona mogą wykiełkować w ciągu kilku tygodni. Jednak należy mieć świadomość, że to, jak szybko rośnie trawa czy to, w jaki sposób trawa kiełkuje, zależy od wielu czynników. Warto przede wszystkim kupić nasiona dobrej jakości, właściwie siać nasiona, a także pielęgnować młody trawnik. Trawa rośnie zazwyczaj co najmniej kilka tygodni. Z tego powodu, aby móc zaprezentować zadbany trawnik swoim gościom lub cieszyć się nim w określonym momencie, należy wcześniej uwzględnić to, jak długo wschodzi trawa i ile formuje się jej system korzeniowy.

Wzrost trawnika, jak już wcześniej wspomniano, uzależniony jest między innymi od gatunku roślin, właściwego przygotowania podłoża, pory roku, temperatury czy nasłonecznienia. Minimalna temperatura, przy której trawa może rosnąć to 6-8 stopni Celsjusza. Jeżeli będzie niższa, wówczas musimy liczyć się z tym, że nasiona nie wykiełkują. Istotne jest także odpowiednie nawodnienie trawnika. Z tego powodu tak istotne jest, by posiać trawę co najmniej kilka tygodni przed przymrozkami, by zdążyła ona wykiełkować. Trawa jednak wzrasta dość szybko, dlatego po kilku tygodniach możemy cieszyć się z młodego trawnika. Następnie zaczyna gęstnieć. Dlatego pełny efekt jej posiadania możemy zauważyć nierzadko dopiero po kilku miesiącach.

Z tego powodu osoby, które chciałyby jak najszybciej móc cieszyć się zielenią wokół domu, często wykonują trawnik z rolki, a więc już wcześniej  wyrośniętej trawy, którą następnie umieszcza się w wyznaczonym miejscu.  Jest to świetne rozwiązanie w przypadku kiedy nie mamy na to czasu, by czekać kilka tygodni aż trawa wyrośnie. Warto jednak mieć świadomość, że opcja ta jest dużo bardziej kosztowna i często wymaga pomocy fachowców, ponieważ nieodpowiednio ulokowany trawnik z rolki może się nie przyjąć i już po kilku dniach wyglądać mało estetycznie. Pamiętajmy też, że nie tylko przy pomocy trawnika, ale także ustawiając na podłożu torf czy żwir możemy zmienić jego wygląd.

Jak przyspieszyć kiełkowanie trawy? Od czego zależy czas wzrostu trawy?

Osoby, które zastanawiają się, jak szybko odrośnie trawa i jak przyspieszyć ten proces, powinny wiedzieć, że założenie trawnika wymaga czasu. Młoda trawa często nie jest również tak gęsta jak murawa, która ma kilka lat, a tempo wzrostu, w jakim wytworzy się system korzeniowy trawy, zależy od tego, czy nasiona będą miały optymalne warunki do wzrostu, a także na jaki gatunek się zdecydujemy. Trawy ozdobne często rosną wolniej niż na przykład trawy sportowe. Jeżeli więc zależy nam na tym, by darń jak najlepiej i jak najszybciej doskonale wyglądała, powinniśmy postawić na mieszankę traw użytkowych z ozdobnymi. 

Tempo wzrostu trawy zależy od wilgotności, pH gleby, substancji odżywczych znajdujących się w ziemi, pory roku, temperatury i szeregu innych czynników. Jeżeli więc chcemy idealnie dopasować trawę do lokalizacji naszej działki i odpowiednio przygotować się do wysiewu trawy, powinniśmy wcześniej skorzystać z pomocy fachowca, który dobierze nam odpowiedni nawóz, dzięki któremu trawa będzie szybko kiełkowała, a także wybierze gatunek dopasowany do warunków, jakie możemy mu zapewnić.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja trawnika? Nawożenie, nawadnianie i koszenie

Zarówno żeby przyspieszyć wzrost trawy, jak i odpowiednio pielęgnować młody trawnik, należy stosować nawozy. Możemy postawić zarówno na uniwersalne mieszanki, jak i specjalistyczne preparaty. Dostępne są również nawozy długo działające czy przyspieszające wzrost, a także chroniące darń przed przymrozkami. W przypadku trawy, bez wątpienia optymalne warunki zapewni im nawóz z dodatkiem siarczanu amonu, który zakwasi zasadowy trawnik lub z wapnem bądź dolomitem, który z kolei odkwasi trawnik. Przed zasianiem trawnika warto więc sprawdzić pH gleby, aby dobrać odpowiedni preparat.

W przypadku młodej trawy nie będzie potrzebna wertykulacja trawnika, ponieważ może ona uszkodzić młode źdźbła i jeszcze nierozwinięte korzenie. Dlatego w początkowej fazie sadzenia trawy należy swój trawnik traktować bardzo delikatnie. Pierwsze koszenie najlepiej wykonać dopiero po kilku tygodniach. Ważne jest także odpowiednie nawożenie, a przede wszystkim podlewanie trawy. Wertykulacja trawnika powinna być przeprowadzona dopiero kolejnej wiosny po wysianiu trawy.

Podobne artykuły

Komentarze

Popularne artykuły