Jakich narzędzi nie powinno zabraknąć w domowym warsztacie?

Drobne usterki czy awarie zdarzają się niemal w każdym domu. Konieczna jest wtedy zazwyczaj szybka naprawa, której wykonanie często jest dziecinnie proste, a zrezygnowanie ze wzywania specjalisty to oszczędność nie tylko czasu, lecz także pieniędzy! Aby jednak sprawnie uporać się z problemem, konieczne jest posiadanie podstawowych narzędzi. W artykule wymieniamy te, które stanowią niezbędnik w każdym domowym warsztacie.

Narzędzia ręczne, czyli podstawa w domowym warsztacie 

Na wstępie warto wspomnieć o tym, że narzędzia dzielą się na kilka rodzajów. Różnią się one przede wszystkim sposobem działania, a jedne z najpopularniejszych i najprostszych w obsłudze to narzędzia ręczne. Ich dużą zaletą jest ponadto dostępność oraz niska cena, a także możliwość zakupu całego kompletu, który umożliwi przeprowadzenie większości drobnych prac naprawczych. Wśród nich wyróżnia się:

  • młotki – w domach czy mieszkaniach szczególnie sprawdzi się typ młotka, który wyposażony jest w dwie końcówki: jedną płaską, służącą do wbijania gwoździ oraz drugą, zwaną potocznie pazurem, umożliwiającą wyciąganie tych, które zostały źle wbite,
  • narzędzia ręczne mechaniczne – są to przede wszystkim śrubokręty, które często sprzedawane są w zestawach z wymiennymi końcówkami oraz różnego rodzaju klucze – najbardziej przydatne są te płaskie, które służą do odkręcania i dokręcania śrubek w prostych urządzeniach czy konstrukcjach. Bardziej skomplikowane mechanizmy będą często wymagały zastosowania np. kluczy oczkowych, nastawnych czy nasadowych,
  • narzędzia pomiarowe – czyli m.in. mierniki, poziomice i miarki automatyczne, które ułatwiają przeprowadzanie wszystkich drobnych prac remontowo-budowlanych.

Ponadto przydatne okazać się mogą szczypce, nożyce, klucze hydrauliczne czy podstawowe akcesoria malarskie, jak np. pędzle. Szeroką gamę narzędzi warsztatowych w Żarach znaleźć można w sklepie Rolmasz, który oferuje nie tylko sprzedaż stacjonarną, lecz także internetową.

Przydatne domowe elektronarzędzia 

Poza narzędziami warsztatowymi, każdy majsterkowicz powinien posiadać zestaw elektronarzędzi. Stanowią one nieocenioną i niezastąpioną pomoc przy naprawianiu usterek i przeprowadzaniu różnorodnych prac w domu. Ich obsługa jest zazwyczaj nieskomplikowana, a do opanowania ich zasady działania wystarczy trochę rozsądku, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa oraz zapoznanie się z instrukcją obsługi.

Najpopularniejszym elektronarzędziem jest wiertarka – w zależności od indywidualnych potrzeb może być to model udarowy, bez udaru czy kątowy. Pierwszy z nich charakteryzuje się największą efektywnością pracy, dlatego często wybierany jest przez nieco bardziej zaawansowanych użytkowników.

Elementy montażowe 

Kompletując wyposażenie domowego warsztatu nie należy zapominać o wszelkich elementach montażowych – opowiada o nich specjalista z firmy Rolmasz w Żarach:

Najprostsze elementy montażowe, których nie może zabraknąć w żadnym domu, to przede wszystkim śrubki, nakrętki, wkręty, gwoździe czy różnego rodzaju podkładki. Najlepiej jest wyposażyć się w ich zapas w różnych wariantach rozmiarowych – z pewnością któregoś dnia się przydadzą. 

Inwestycja w podstawowe narzędzia nie wymaga dużego nakładu finansowego. Duży wybór sklepów oferujących produkty tego typu dodatkowo ułatwia zakup umożliwiając wybór komponentów, które będą odpowiadały wszystkim indywidualnym potrzebom. Warto jednak pamiętać, aby kupować narzędzia i akcesoria pochodzące z zaufanego źródła – nawet, jeśli są one proste w swojej konstrukcji!

Podobne artykuły

Komentarze

Popularne artykuły