Tynki cienkowarstwowe stanowią bez wątpienia jeden z najpopularniejszych sposobów wykończenia elewacji. Postęp technologiczny ostatnich lat sprawił, że na rynku pojawiły się nowe rodzaje tynków, dostosowanych do montażu jako warstwa wierzchnia w systemach ociepleń. Jaki rodzaj tynku powinieneś wybrać, aby uzyskać wymarzony efekt końcowy?
Dlaczego warto postawić na tynki elewacyjne?
Zanim systemy ociepleń wykończone cienkowarstwowymi tynkami stały się jednym z najpopularniejszych rozwiązań wykończenia elewacji, ochronę ścian zewnętrznych miały zapewniać tynki mineralne. Jednakże, rozwiązanie to nie zapewniało wystarczającej izolacji cieplnej – rosnące ceny energii sprawiły, że inwestorzy zaczęli szukać produktów, które zapewniłyby wyższą efektywność energetyczną, a co za tym idzie: zimą chroniły przed chłodem, a latem przed przegrzewaniem się wnętrz.
Do najpopularniejszych materiałów termoizolacyjnych zaliczyć można wełnę mineralną oraz styropian. Jako warstwa wierzchnia w systemach ociepleń ETICS prym wiodą gotowe do użycia cienkowarstwowe tynki strukturalne. Kupujący mogą swobodnie przebierać pomiędzy produktami o odmiennych parametrach technicznych i składzie – na rynku znajdują się m.in. tynki dekoracyjne, silikatowo-silikonowe, silikonowe, silikatowe oraz akrylowe.
Tynki elewacyjne – produkt do zadań specjalnych
Strukturalny tynk elewacyjny, w zależności od wybranego rodzaju uziarnienia, umożliwia aplikację na wiele różnych sposobów, i uzyskanie m.in. efektu baranka (widoczne i równomiernie rozłożone uziarnienie) lub kornika (żłobienia). Decydując się na poszczególne tynki elewacyjne, należy kierować się przede wszystkim rezultatem, jaki planujemy osiągnąć.
Warto podkreślić również, że w ofercie wiodących firm znajduje się wiele produktów o odmiennych parametrach. Jednym z nich jest silikonowy tynk modelowany Baumit CreativTop występujący w kilku wariantach uziarnienia – powstała na elewacji struktura jest zależna od wybranego wariantu i sposobu aplikacji. Tego typu tynk elewacyjny pozwala uzyskać efekt szpachlowania, wałkowania, szlamowania, zacierania, grubego ziarna bądź gładzi. Wielozadaniowy tynk modelowany umożliwi również wykreowanie efektu drewnianej deski, kamienia, betonu architektonicznego, metalu czy cegły klinkierowej. Ale możliwości kreowania elewacji jest przy tym tynku nieskończenie wiele – ograniczeniem jest tylko wyobraźnia!
Dla kogo przeznaczony jest tynk mozaikowy?
Wśród najmodniejszych rozwiązań warto wymienić również tynk mozaikowy, nazywany także kamyczkowym lub marmolitem, który jest odporny na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Produkt ten swoją popularność zdobył jako wykończenie cokołów, ogrodzeń, podmurówek, gzymsów oraz filarów – coraz częściej stosowany jest obecnie jako tynk elewacyjny. Jego popularność wynika z rosnącej liczby wzorów i możliwych do uzyskania efektów wizualnych.
Dobrym przykładem, odzwierciedlającym bieżące trendy, są tynki elewacyjne Baumit. W ofercie marki znajdują się zarówno klasyczne rozwiązania, jak i produkty, dzięki którym można uzyskać wyjątkowy efekt dekoracyjny. Przykładem może być tynk mozaikowy Baumit MosaikSuperfine, zawierający drobne piaski kwarcowe, który z powodzeniem imituje barwę i strukturę granitu, piaskowca, trawertynu oraz bazaltu. Inną ciekawą propozycją jest Baumit MosaikTop, który z powodzeniem oddaje charakter nietypowych bloków z różnych zakątków ziemi.
Tynki elewacyjne Baumit współpracują z ciemnymi odcieniami
Odpowiednio dobrany tynk elewacyjny można stosować na elewacji, nawet tej z systemem ociepleń opartym o styropian, bez ryzyka jej przegrzania bądź utraty koloru. Aby zyskać pewność co do efektu końcowego, należy postawić na wyprawę wierzchnią z coolpigmentami, czyli technologią chłodzenia, która chroni ściany przed nagrzaniem i ewentualnymi uszkodzeniami.
Decydując się na tynki elewacyjne Baumit, zyskamy produkty o wysokiej jakości, dzięki którym zrealizujemy nawet najbardziej ambitne plany dekoracyjne. Tynk elewacyjny to produkt dostępny w wielu odmiennych konfiguracjach, które pomogą nam osiągnąć zamierzony rezultat.