Niwelacja terenu – o czym mowa w praktyce?

Niwelacja terenu to operacja obróbki gleby, która umożliwia tworzenie płaskich i jednolitych działek. Polega ona na eliminowaniu spadków na działce poprzez usuwanie lub dodawanie materiału. Celem jest uzyskanie idealnie równego terenu, z którego można następnie utworzyć pola o równoległych krawędziach.

Co to jest niwelacja terenu?

Niwelacja terenu to proces polegający na spłaszczaniu i wygładzaniu nierówności terenu. Powodem, dla którego warto z niego skorzystać, jest znaczne ułatwienie wykonywania prac – na przykład tych związanych z budową domu. Często zabieg ten stosują również rolnicy – tłumaczy nam pracownik firmy, której jedną z usług jest niwelacja terenu w Lublinie. Dzięki temu nie musisz się martwić, że rośliny zostaną uszkodzone przez nierówną glebę i będziesz mógł sadzić nasiona w rzędach, co pomoże w nawadnianiu.

Kiedy należy stosować niwelację terenu?

Wszystko zależy od rodzaju podłoża, które chcesz wyrównać. Niwelacja terenu może być konieczna, jeśli chcesz wykonać prace rolnicze lub inne prace budowlane związane ze zmianą danej powierzchni. Można ją także wykorzystać w pracach ogrodniczych lub przy tworzeniu sztucznego jeziora czy stawu o określonej powierzchni i kształcie, a także przy budowie dróg czy pasów startowych na lotniskach.

Niwelacja terenu – jak to wygląda w praktyce?

Przed przystąpieniem do niwelacji terenu należy dokonać jego oceny. Pierwszym krokiem jest określenie, czy powierzchnia gleby nadaje się do użycia niwelatora laserowego, czy też wymaga użycia systemu GPS.

Następnie należy ustalić, czy na polu nie ma żadnych przeszkód, które mogłyby utrudnić pracę sprzętu – jednym z nich jest koparka w Lublinie. Mogą to być np. linie energetyczne, drzewa, budynki itp. Ostatnią rzeczą, której chcesz, jest uszkodzenie maszyny lub zranienie się podczas próby pracy wokół tych przeszkód!

Jeśli nie ma problemów z polem i sprzętem, niwelacja terenu rozpocznie się od podniesienia jednej strony narzędzia za pomocą hydrauliki ciągnika. Proces ten jest kontynuowany do momentu, gdy wszystkie cztery strony zostaną wyrównane na całej powierzchni.

Podobne artykuły

Komentarze

Popularne artykuły