Ile waży lekki dach zielony?

Zielone dachy zyskują coraz więcej zwolenników. Ich pozytywny wpływ na środowisko naturalne sprawia, że chętnie wykorzystuje się je w dużych miastach i nie tylko. Dostępne są różne rodzaje dachów. Ile waży zielony dach i czy można go zastosować na każdym budynku?

Zielony dach – ile waży?

Zielone dachy to bardzo dobra alternatywa dla gęsto zabudowanych miast. Przestrzeń, gdzie jest wiele betonowych budynków, nie tylko utrzymuje wyższą temperaturę w ciepłe dni, ale również ma bardziej zanieczyszczone powietrze. Aby zmniejszyć negatywne odczucia i poprawić jakość powietrza na dachach budynków umieszcza się roślinność. Zielony dach pozwala zmniejszyć emisję dwutlenku węgla, oczyszcza powietrze i dodatkowo stanowi naturalną izolację dla budynku. Istnieją różne rodzaje dachów, najczęściej wykorzystywanym jest lekki dach zielony. Jego budowa polega na umieszczeniu kolejno na sobie kilku warstw: drenażowo-filtracyjnej, wegetacyjno-magazynującej oraz roślinnej. Całkowita grubość wszystkich warstw ma mniej niż 15 cm. Natomiast ich waga musi być indywidualnie dopasowana do konstrukcji budynku. Wszystko zależy od rodzaju zastosowanych roślin. Lekkie dachy, które można montować nawet na dachach skośnych i nie będą się zsuwać, ważą ok. 50-70 kg/mkw. Dachy, które posiadają bardziej rozbudowany system zabezpieczeń i warstwę np. z maty rozchodnikowej mogą ważyć nawet 100-130 kg/mkw.

Jak dbać o zielony dach?

Pielęgnacja zielonego dachu nie jest uciążliwa. Zazwyczaj stosuje się na nich rośliny, które nie wymagają regularnych zabiegów, potrafią dostosować się do panujących warunków i są odporne na choroby i szkodniki. Często stosowanym materiałem są maty rozchodnikowe. Rośliny te potrafią przetrwać praktycznie w każdym środowisku, a różnorodność ich kolorów pozwala stworzyć barwne aranżacje. Systematycznie należy sprawdzać stan roślinności na dachu i usuwać ewentualne chwasty. Ważne są także regularne kontrole izolacji, odpływów i trwałości wszystkich warstw. 

Podobne artykuły

Komentarze

Popularne artykuły