Materac sprężynowy kontra piankowy. Porównanie

Wybór materaca nie jest prostą sprawą – w sprzedaży dostępnych jest wiele modeli o zróżnicowanych właściwościach. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy wybrać materac sprężynowy, czy może piankowy. Jeśli jesteś jedną z takich osób, przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się, czym różnią się między sobą te dwa rodzaje materaców oraz na który się zdecydować.

Materace sprężynowe

Istnieje kilka rodzajów materaców sprężynowych. Pierwszym z nich są materace bonellowe, wypełnione zwykłymi sprężynami. Charakteryzują się niską ceną, dużą elastycznością powierzchniową i wytrzymałością, ale nie zapewniają wysokiego komfortu snu. Wszystkie sprężyny uginają się równomiernie, przez co nie dopasowują się dobrze do kształtu sylwetki, co może skutkować bólami pleców i karku.

Drugim rodzajem materaców sprężynowych są materace kieszeniowe. Ich wnętrze stanowią sprężyny zamknięte w materiałowych kieszeniach, które pracują niezależnie od siebie. Materace kieszeniowe są droższe niż modele bonellowe, ale ich budowa sprawia, że uginają się jedynie w miejscu bezpośredniego nacisku. Dzięki temu lepiej podpierają kręgosłup i inne części ciała, zapewniając bardziej komfortowy sen.

Materace piankowe

Materace piankowe zyskały w ostatnich latach dużą popularność, gdyż jakość sprężyn jak i samej stali wykorzystywanej do ich produkcji jest obecnie na bardzo niskim poziomie (import z Dalekiego Wschodu). Ich właściwości zależą od rodzaju zastosowanej pianki. Pierwsza z nich to pianka wysokoelastyczna, która wykazuje podobne właściwości do sprężyn, ale jest pozbawiona ich wad. Materace z pianki wysokoelastycznej HR wyróżniają się trwałością, wysoką sprężystością i elastycznością punktową. Wygodę podczas snu zwiększają strefy komfortu.

Istnieją również materace z wypełnieniem z warstwy pianki termoelastycznej. Ten rodzaj pianki reaguje na ciepłotę ludzkiego ciała oraz wywierany przez nie nacisk. Dzięki temu materace termoelastyczne idealnie dopasowują się do ciała użytkownika, które lekko się w nie zapada. W sprzedaży, na przykład w sklepie producenta materaców Rem-Sen, dostępne są modele z dwóch rodzajów pianek, łączące ich zalety.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który materac jest najlepszy, ponieważ każdy rodzaj ma swoje mocne i słabe strony. Warto jednak rozważyć zakup nowoczesnego materaca piankowego z dwóch rodzajów pianek. Po prawidłowym dobraniu zapewni najwyższy komfort snu, a właściwie użytkowany posłuży przez długie lata.

Podobne artykuły

Komentarze

Popularne artykuły