Panele fotowoltaiczne – na gruncie czy na dachu?

Montaż paneli fotowoltaicznych będzie zawsze wywoływać trochę pytań. Jednym z nich jest sam sposób montażu. Gdzie najlepiej to zrobić – na ziemi czy może jednak na dachu?

Panele fotowoltaiczne – dlaczego ich umiejscowienie ma takie znaczenie?

Wybór energii solarnej jako głównego źródła zasilania swojego domu czy firmy to coraz lepsze rozwiązanie. Nie powinno to zbytnio dziwić – wydajność tego typu systemów jest coraz bardziej imponująca, a także jesteśmy w stanie zasilać nasze urządzenia domowe czystą, nieskończoną energią ze Słońca. Niezależnie jednak od tego, czy przyświecają nam wzniosłe ideały dotyczące ochrony naszej planety, czy może pragmatyzm w postaci oszczędności na rachunkach za prąd, panele fotowoltaiczne w Ełku to zdecydowanie dobry wybór. Panele jednak nie będą w stanie działać wystarczająco dobrze, jeżeli będą źle umiejscowione. To właśnie dlatego ich miejsce spoczynku ma tak ogromne znaczenie dla całego systemu.

Gdzie umieścić panele fotowoltaiczne – na gruncie czy na dachu?

Jesteśmy w stanie powiedzieć o dwóch szkołach montażu paneli solarnych – na gruncie oraz na dachu. Na co jednak się zdecydować, jeżeli chcemy zamontować panele fotowoltaiczne w Warmińsko-Mazurskim? Z jednej strony montaż paneli na dachu to znaczna oszczędność przestrzeni, a umiejętne wkomponowanie paneli w dach może sprawić, że będą one kompletnie niewidoczne. Nieodpowiednia konstrukcja dachu, jak na przykład jego nieodpowiednie nachylenie, zła konstrukcja, wielkość czy spore zacienienie może jednak sprawić, że będzie to naprawdę zły pomysł. Montaż paneli na gruncie zabierze nam sporo przestrzeni, a one same nie będą być może wyglądały aż tak estetycznie. Z drugiej jednak strony możemy w prosty sposób regulować nachylenie paneli, zwiększyć ich efektywność oraz ułatwić wentylację. Takie panele jednak mogą być łatwym łupem dla złodziei lub mogą zostać uszkodzone w nocy przez zwierzęta, których nie obchodzi fakt, że staną lub usiądą na sprzęcie za kilka, o ile nie kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Podobne artykuły

Komentarze

Popularne artykuły