W wielu domach instalacje grzewcze bywają rozbudowywane o elementy, które wspomogą ich funkcjonowanie. Jednymi z nich są zbiorniki wody grzewczej. Najczęściej występujące są zbiorniki buforowe, zwane również akumulacyjnymi. Jak tego typu urządzenia usprawniają pracę centralnego ogrzewania? Podpowiadamy.
Czym są zbiorniki buforowe?
Zbiorniki buforowe są elementami, które instaluje się pomiędzy kotłem a grzejnikami. Pełnią one wtedy rolę bufora w instalacji centralnego ogrzewania. W przypadku poboru krótkotrwałego, do ogrzewania kaloryferów wystarczy woda, która zgromadzi się w takim zbiorniku. Kocioł nie musi się wtedy włączać i co najważniejsze – bezproduktywnie pracować. Jeżeli zapotrzebowanie na ciepło nagle wzrośnie, wtedy kocioł rozpoczyna pracę i ogrzewa również wodę, która potrzebna jest do zasilania grzejników.
Dzięki temu praca tego urządzenia jest bardziej zrównoważona i oszczędna. Poprzez odpowiednie dozowanie ciepła, funkcjonowanie takiego typu urządzenia będzie bardziej efektywne. Zbiornik buforowy uniezależnia więc przepływ wody przez kocioł od przepływu przez grzejniki. Pełni tym samym rolę tak zwanego sprzęgła hydraulicznego.
Zbiorniki buforowe – budowa i ich działanie
Ogrzewanie zbiornikowe jest niezwykle funkcjonalnym i energooszczędnym urządzeniem. Aby mogło poprawnie funkcjonować, potrzebna jest również dobra praca zbiornika buforowego. Zbudowany jest on z wysokiej jakości materiałów, a także wyposażony w liczne króćce przyłączeniowe. Umożliwia on pracę w rozbudowanych instalacjach grzewczych. Na rynku dostępne są urządzenia do magazynowania wody grzewczej, multiwalentne ze zbiornikiem c.w.u., te z wężownicą oraz zbiorniki przeznaczone do pracy z pompą ciepła.
Ich zadaniem jest magazynowanie wody, która ma służyć do zasilania instalacji grzewczej. Specjalnie ogrzana przez kocioł grzewczy lub pompę ciepła trafia do takiego zbiornika. Stamtąd już krótka droga do instalacji, która rozprowadza ciepło po całym domu. Woda pobierana jest w zależności od zapotrzebowania w danych pomieszczeniach. Regulowana jest również odpowiednią automatyką.